Prima pagină » Coronavirus » PRECIZARE. Orban: Va exista o sancțiune pentru nepurtarea măștii după 16 mai

PRECIZARE. Orban: Va exista o sancțiune pentru nepurtarea măștii după 16 mai

PRECIZARE. Orban: Va exista o sancțiune pentru nepurtarea măștii după 16 mai
8 ȘTIRI DE LA ORA 8. Premierul, despre deschiderea reastaurantelor: „Joi, o să am o întâlnire cu reprezentanții HoReCa” / Foto: Mediafax Foto

Premierul Ludovic Orban a admis luni că va exista o sancțiune pentru nepurtarea măștii după data de 16 mai, dar că lucrurile trebuie să se dezvolte gradual, iar oamenii să se obișnuiască cu purtatul măștii.

„Nu cred că va fi necesar controlul prețului măștilor, avem 23 de producători autorizați, ne-am organizat ca pe lângă importurile care se fac de către companiile private, să asigurăm pătrunderea pe piață a unei cantitați suficiente de măști. Avem in vedere achiziționarea de măști de către Ministerul Educatiei. Pregătim un act normativ ca să asigurăm un număr de măști pentru persoanele vulnerabile. Cu siguranță va exista o sancțiune, lucrurile trebuie să se dezvolte gradual, trebuie ca oamenii să se obișnuiască cu purtatul măștii, iar angajatorii trebuie să asigure măști”, a declarat premierul la Digi 24.

Premierul a adăugat că într-o discuție cu reprezentații HORECA a avansat ideea deschiderii teraselor din 1 iunie, în cazul în care nu va apărea o creștere semnificativă a numărului de infectări cu noul coronavirus. „Am avut o discuție cu reprezentanții HORECA, am spus ca daca intre 15 mai si 1 iunie nu ne vom confrunta cu o crestere semnificativa a numarului de cazuri, e posibil sa se deschida terasele. In restaurante nu poți să folosești masca, și neexistând această formă de protecție, persoanele pot transmite virusul. Există un risc epidemiologic foarte mare în evaluarea făcută de specialiști”, a mai declarat acesta.

Premierul a spus că din 16 mai, se deschid magazinele alimentare, farmaciile, cabinetele stomatologice, curățătoriile chimice. Se vor redeschide centrele de infrumusețare, se redeschid anumite activități in domeniul sportului, în special cantonamentele organizate, dar că vor fi restricționate în continuare acele activitati care reclama prezența unui număr mare de oameni atât în spații închise cât și deschise.

„Vreau să spun că majoritatea românilor au fost corecți și au respectat regulile, contez pe capacitatea lor de a determina un comportament corect chiar și pentru cei care nu respectă regulile. Nu se pot impune reguli fără ca cei care nu le respecta sa nu fie pedepsiți. Încercăm să îi ajutăm să se ferească de infectare. A nu purta mască intr-un mijloc de transport nu te afecteaza doar pe tine, ci și pe ceilalți. Am încredere că Parlamentul va vota proiectul de lege astfel încât MAI să aibă din nou la dispoziție posibilitatea de a-i sancționa pe cei care nu respectă regulile”, a spus Orban.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ai băut? Mașina NU mai pornește! Noua regulă UE care schimbă șoselele
Digi24
Motorina se scumpește din nou în două zile. Cât vor plăti în plus șoferii la un plin
Cancan.ro
TRAGEDIA prin care a trecut Anca Serea. Motivul pentru care primul ei soț a murit la doar 36 de ani
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Tunelul Maramureș, de 2,4 kilometri, săpat în timp record. Cum au fost construite cele mai lungi tuneluri feroviare din România
Mediafax
Cifre ÎNGRIJORĂTOARE! Aproape 1 din 5 români, la limita sărăciei
Click
Ce are de gând să facă în vacanță Tily Niculae. „Cred că Dumnezeu mă iubește. A fost o perioadă intensă”
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BACALAUREAT 2026 | Cum se rezolvă subiectele de la limba și literatura română
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Ce spune plânsul despre personalitatea ta: biologia lacrimilor