Prima pagină » Știri » Raed Arafat, despre noile restricții din Grecia: Măsurile de prevenire luate de autoritățile din România nu diferă de măsurile luate în alte țări

Raed Arafat, despre noile restricții din Grecia: Măsurile de prevenire luate de autoritățile din România nu diferă de măsurile luate în alte țări

Raed Arafat, despre noile restricții din Grecia: Măsurile de prevenire luate de autoritățile din România nu diferă de măsurile luate în alte țări
Raed Arafat, avertisment dur: „Atenție, este posibil să se impună anumite restricții în anumite zone!” Capitala, un punct fierbinte pe harta COVID-19

Raed Arafat a comentat noile restricții impuse în restaurante pe timp de noapte, în Grecia. Secretarul de Stat a amintit că măsurile care au ca scop limitarea răspândirii coronavirusului nu diferă în România de măsurile luate din alte țări.

Raed Arafat a distribuit pe Facebook mesajul ironic al jurnalistului Radu Tudor, care face aluzie la criticii șefului DSU și la negaționiștii care spun că virusul nu există și c aurmare n-ar trebui să existe măsuri d eprotecție impuse de autorități.

„Nu se poate! După ce a impus portul obligatoriu al măștilor în aer liber la Paris, acum Raed Arafat închide și restaurantele și barurile din Grecia. Demisia, Raed Arafat! Sunteți cel care conduce din umbră guvernele mondiale prin 5G cu BilGheț care vrea vaccinuri cu cip-cirip!”, a scris jurnalistul Radu Tudor.

Secretarul de Stat a preluat mesajul ironic, însă a exprima tîn mod serios ideea potrivit căreia autoritățile din afară impun măsuri restrictvie așa cum fac și cele din România.

„Măsurile de prevenire luate de autoritățile din România nu diferă de măsurile luate în alte țări!”, a scris secretarul de Stat pentru Situații de Urgență.

Autoritățile grecești au anunțat că  restaurantele și barurile vor fi închise noaptea, până la 7 dimineața, în cele mai atractive destinații turistice.

Zonele afectate de această măsură restrictive sunt Mykonos, Santorini, Corfu, Rodos și Creta. Restricțiile care vor intra astăzi în vigoare vor rămâne obligatorii până în 23 august.

https://www.facebook.com/DrRaedArafat/photos/a.1165077293519143/3979872378706273/?type=3&theater

Turiștii care vor să meargă în Grecia vor plăti o taxă pentru servicii medicale

Pentru prima dată, turiștii care vor intra în Grecia vor fi nevoiți în curând să plătească o taxă de 20 de euro pentru serviciile medicale de care ar putea avea nevoie în perioada în care se află pe teritoriul acestei țări.

Până acum, turiștii nu au plătit niciodată astfel de taxă, indiferent de țara din care proveneau, potrivit site-ului greekreporter.com.

Singurele situații în care turiștii aflați în Grecia plăteau pentru serviciile medicale erau acelea care necesitau spitalizare.

Noi măsuri pentru românii care merg cu avionul în Grecia

Guvernul din Grecia a decis ca, începând cu 28 iulie, turiștii care sosesc cu avionul să prezinte în aeroport un test negativ pentru coronavirus. Testul trebuie făcut cu maximum 72 de ore înainte de momentul intrării pe teritoriul Greciei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
România a fost pe primul loc în Uniunea Europeană la producția de floarea-soarelui în 2025