Prima pagină » Știri » Tragedia din Neamț care a îndoliat România. Managerul spitalului susține că toate aparatele de pe ATI erau verificate: „Aveam avizul DSP încă de la începutut pandemiei” (EXCLUSIV)

Tragedia din Neamț care a îndoliat România. Managerul spitalului susține că toate aparatele de pe ATI erau verificate: „Aveam avizul DSP încă de la începutut pandemiei” (EXCLUSIV)

Ina Stoica
Tragedia din Neamț care a îndoliat România. Managerul spitalului susține că toate aparatele de pe ATI erau verificate: „Aveam avizul DSP încă de la începutut pandemiei” (EXCLUSIV)

Zece pacienți au decedat și șapte persoane, inclusiv un medic, sunt în stare gravă în cea mai mare tragedie de acest fel după incendiul din clubul Colectiv de acum cinci ani. Medicii români descriu însă secțiile de ATI din România drept bombe cu ceas, iar surse medicale din cadrul spitalului au dezvăluit pentru GÂNDUL.ro că cel puțin unul dintre injectomatele care funcționau pe secția ATI era extrem de uzat și prezenta pericol de incendiu.

Contactat de GÂNDUL.RO, managerul în funcție al Spitatului din Piatra Neamț, Lucian Micu, susține că toată aparatele de pe secțiile ATI erau recent verificate.

Din informațiile pe care le avem aparatura respecta toate standardele și aveau toate avizele. Inclusiv injectomatele au fost verificate în acest an”, a declarat Lucian Micu pentru GÂNDUL.RO.

De asemenea, prefectul de Neamţ, George Lazăr, a dezvăluit duminică că Secţia ATI pentru pacienţi cu COVID-19 de la Spitalul Judeţean Neamţ a fost mutată de la etajul trei la etajul al doilea al clădirii în cursul zilei de sâmbătă, cu câteva ore înainte de a avea loc tragedia care a răpit viețile a 10 pacienți.

Nu am mutat absolut nimic. Pacienții erau în circuitele aprobate de DSP în secțiile ATI. Aveam acordul de la DSP încă de la începutul pandemiei”, mai susține managerul Lucian Micu pentru GÂNDUL.RO.

În ce constă verificarea unui aparat medical

Pentru ca un aparat medical să fie dat în folosință îi trebuie verificată la un interval de timp funcționalitatea pentru a se vedea dacă acesta se încadrează în anumiți parametri specifici.

Spre exemplu injectomatul înainte de a fi pus în priză trebuie să aibă un buletin de verificare al funcționalității emis de o societate autorizată de ANMDMR și de Ministerul Sănpțiii. Iar în mod normal toate prizele trebuie să aibă o înpământare și aparatele trebuie verificate din punct de vedere al electrosecurității”, spun surse medicale pentru GÂNDUL.RO.

Incendiul izbucnit sâmbătă noapte în secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Piatra Neamț a făcut 10 victime. Alte șapte persoane, pacienți ATI, dar și medicul de gardă sunt în stare critică. De altfel, medicul care a suferit arsuri pe 40% din suprafața corpului după ce a încercat să salveze din flăcări pacienți va fi astăzi transferat cu un avion militar la un spital din Belgia. La cinci ani după Colectiv, România încă nu are un spital capabil să trateze pacienți arși.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur