Prima pagină » Știri » Veste proastă pentru milionarul care și-a înjunghiat asistenta. Decizie de ultimă oră a magistraților care îl judecă pentru tentativă de omor

Veste proastă pentru milionarul care și-a înjunghiat asistenta. Decizie de ultimă oră a magistraților care îl judecă pentru tentativă de omor

Veste proastă pentru milionarul care și-a înjunghiat asistenta. Decizie de ultimă oră a magistraților care îl judecă pentru tentativă de omor

Magistrații Tribunalului București au respins cererea de eliberare a milionarului Mihai Tufan, judecat pentru tentativă de omor, după ce, în luna mai, și-a înjunghiat asistenta. Acesta a cerut instanței să fie judecat în libertate, însă judecătorii au considerat că omul de afaceri reprezintă, în continuare, un pericol public.

Afaceristul Minai Tufan, considerat drept unul dintre cei mai importanți comercianți de de energie electrică de pe piața românească, este judecat pentru tentativă de omor după ce, la data de 9 mai, acesta și-a înjunghiat asistenta de mai multe ori, după ce i-ar fi reproșat femeii că a deturnat o sumă mare din conturile uneia dintre firmele controlate de el. Apoi, a încercat să-și taie gâtul, însă nu a avut curaj să apese suficient de tare pe lama cuțitului.

Ulterior, amândoi au fost internați, însă, câteva ore mai târziu, Tufan a fost externat și mutat în Arestul Central al Poliției Capitalei. Inițial, milionarul a refuzat să coopereze, însă, ulterior, și-a recunoscut faptele.

La începutul lunii iulie, Tufan a încercat să redevină liber, cu toate că, în perioada în care a fost arestat preventiv, a încercat, lună de lună, să obțină arestul la domiciliu sau controlul judiciar. Instanța a decis, însă, de fiecare dată, că Mihai Tufan trebuie să rămână în arest.

Trimis în judecată, speranțele omului de afaceri s-au reaprins și a făcut nouă solicitare, prin care a încercat să convingă instanța să-l lase liber pe durata procesului.

Tufan nu a avut noroc nici de această dată. În urma ședinței din data de 17 august, magistrații au hotărât să mențină „măsura arestului preventiv față de inculpatul Tufan Emil Mihai”. Măsura nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel București.

Tufan a investit milioane de euro în energie și imobiliare

Emil Mihai Tufan are numeroase afaceri în domeniul energiei, în imobiliare și nu numai. El este acționar al companiei ”Metaleuroest”, dar are participaţii și la alte societăţi, printre care se numără ”Electrocarbon” Slatina, ”Soceram” Bucureşti sau ”Elsid” Titu, producător de electrozi.

Profit.ro anunța în iulie 2019 că „Tufan, unul dintre cei mai cunoscuți comercianți de energie eletrică din România, pregătește actele pentru dezvoltarea unui bloc cu locuințe pe un teren de lângă Ambasada Chinei, o zonă de lux a Bucureștiului.

Prin acest proces ar putea crește valoarea terenului la peste 3,5 milioane de euro”. Presa a mai dezvăluit, în trecut, despre el că este unul dintre ”băieții deștepți din Energie” fiind beneficiarul unor contracte generoase din bani publici.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Bursele sociale pentru studenți vor primi o suplimentare de 60 de milioane de euro