Prima pagină » Ai Aflat! cu Ionuț Cristache » Ion Cristoiu: „Nicușor Dan încă nu s-a pronunțat privind CONFLICTUL Israel–Iran”

Ion Cristoiu: „Nicușor Dan încă nu s-a pronunțat privind CONFLICTUL Israel–Iran”

Malina Maria Fulga
Ion Cristoiu: „Nicușor Dan încă nu s-a pronunțat privind conflictul Israel–Iran”

În cadrul unei ediții transmise live de Gândul a emisiunii „Ai aflat! cu Ionuț Cristache”, scriitorul și jurnalistul Ion Cristoiu a criticat dur atitudinea pasivă a noului președinte și lipsa de inițiativă în a se poziționa față de noul conflict armat declanșat între Israel și Iran.  Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Ionuț Cristache.

Ion Cristoiu și-a exprimat nemulțumirea față de lipsa de reacție a lui Nicușor Dan în ceea ce privește noul conflict dintre Israel și Iran. Odată cu atacarea Iranului de către Israel, autoritățile iraniene au decis să răspundă, având loc atacuri cu rachete între cele două state. Cristoiu a remarcat că alți șefi de stat s-au poziționat prompt în legătură cu acest conflict. Deși situația poate degenera, iar cetățeni români se află în Israel, fie în pelerinaj, fie stabiliți acolo, nu a fost transmisă nicio poziție oficială din partea autorităților române, nici un mesaj către compatrioții de acolo.

„În Franța, a 2-a zi dimineața după atacul israelian, Macron a convocat Consiliul Național de Securitate, pentru că e foarte important, și seara a avut loc o declarație solemnă, un mesaj către națiuni și o conferință de presă. La ora actuală, Nicușor Dan nu s-a pronunțat în legătură cu acest conflict care poate să degenereze, nici măcar în legătură cu românii de acolo. Noi chiar avem foarte mulți oameni în pelerinaj. Vă dau dreptate, că omul n-are nimic în cap. Eu v-am zis că nu există șef de stat care să nu se fi pronunțat, pentru că atâtea. Asta chiar e groasă. Domnule Cristache, chiar groasă.”

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Femeia care și-a ucis socrii cu un preparat de mâncare otrăvit riscă închisoare pe viață
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Ce salariu încasa medicul rezident care și-a luat viața la Spitalul Universitar? Tânărul de 28 de ani trăia o dramă
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Cea mai sexy femeie din lume a spus ce o face fericită!
Adevarul
Autostrada Moldovei, traseul complet. Ce tronsoane au fost deschise și ce se inaugurează în 2026, pe A7 Ploiești - Siret
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Obiceiul bunicilor care ne protejează creierul. Este ideal de pus în practică dimineaţa
Digi24
Iubitul lui Hayden Panettiere, condamnat pentru violenţă domestică, era în apartament în momentul morţii: „Nu a dat semne de emoţie”
Cancan.ro
Vlogger olandez, scandalizat de ce a pățit în restaurantul lui Dani Oțil din București: 'M-au obligat să..'
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Verdict despre viitorul auto: „Vin vremuri grele pentru producătorii din Europa”. Producătorii chinezi schimbă regulile jocului
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Vreau să te dezbrac si să te arunc în zăpadă!
Descopera.ro
O stare a materiei recent descoperită este precum uleiul amestecat cu apă