Prima pagină » Știri politice » Marcel Ciolacu amenință cu INSOLVENȚA companiile de stat cu pierderi: „Urmează ca doamna președintă a ANAF să ne dea o situație detaliată”

Marcel Ciolacu amenință cu INSOLVENȚA companiile de stat cu pierderi: „Urmează ca doamna președintă a ANAF să ne dea o situație detaliată”

Premierul Marcel Ciolacu a declarat miercuri că executivul ar putea lua în considerare intrarea în insolvență a companiilor de stat care înregistrează pierderi semnificative și nu au prezentat planuri clare de restructurare.

„Dacă sunt pierderi în ultimii cinci ani şi nu se vede nici o restructurare şi niciun plan de redresare a celor companii, de ce nu, părerea mea, că se poate intra în zona de insolvenţă şi să închidem aceste capitole, dacă de atâţia ani nu se poate”, a anunţat primul-ministru.

Premierul a adăugat că a avut o discuție cu ministrul Finanțelor privind analiza companiilor de stat și a arieratelor acestora. În acest context, Ciolacu a precizat că urmează ca președintele ANAF să furnizeze o situație detaliată a acestor companii, iar autoritățile vor decide în funcție de rezultatele evaluării.

„Am avut o analiză pe companiile de stat şi componenta de arierate, urmează ca doamna preşedinte a ANAF-ului să ne dea o situaţie detaliată şi nu vă ascund că după o analiză, pe urmă, în funcţie de unde funcţionează fiecare companie și la ce minister”.

Marcel Ciolacu a făcut referire și la anumite companii mari din România care funcționează pe pierdere de mai mulți ani, subliniind că „sunt pe pierdere de 10-15 ani și nu înțelegem de ce tocmai în România nu fac niciun fel de profit”.

„Intrăm într-o altă eră. Dacă ne adaptăm ei, vom avea acest echilibru macroeconomic şi România se va putea dezvolta cel puţin în ritmul de anul trecut”, a mai spus Ciolacu.

Foto: Alexandra Pandrea (Gândul)


CITEȘTE ȘI:

Marcel Ciolacu dă asigurări că „nu mărește TVA”: „Depășim zona de tatuaje” / Tánczos Barna: „Nu cresc taxele”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Stolojan: Nu avem nici o altă șansă decât să mergem înainte cu premierul Bolojan
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Cercetătorii au creat o plantă care produce 5 substanțe psihedelice în același timp