Prima pagină » Actualitate » Marcel CIOLACU nu exclude o discuție cu Mircea GEOANĂ: „Dacă avem chimie unul cu altul, gândim la fel, avem aceleași principii”

Marcel CIOLACU nu exclude o discuție cu Mircea GEOANĂ: „Dacă avem chimie unul cu altul, gândim la fel, avem aceleași principii”

Ioana Zafira

În ultima perioadă s-a tot vehiculat ideea că PSD ar fi dispus să deschidă larg porțile pentru independenții candidați la alegerile prezidențiale. Iar cel  mai vehiculat nume a fost cel al lui Mircea Geoană, fost președinte al PSD. Invitat în emisiunea lui Victor Ciutacu, de la RTV, premierul Marcel Ciolacu spune că nu a discutat niciodată un astfel de subiect cu fostul social-democrat, însă și-ar dori să afle dacă au „chimie unul cu altul”.

Marcel Ciolacu se declară un om deschis și spune că nu a avut până acum o discuție pe tema candidaturilor, fie ea și neprotocolară, cu independentul Mircea Geoană, despre care se tot vehiculează ideea că ar fi curtat de PSD pentru alegerile de la sfârșitul acestui an.

În plus, nici Mircea Geoană nu pare să-și fi exprimat dorința de a reprezenta PSD, din nou, la prezidențiale.

Nu și-a exprimat dorința. Știți că, primul lucru, trebuie să-ți exprimi, să dorești. Domnul Geoană a fost președintele partidului și a fost exclus de vreo două ori din partid. Deci a avut o viață tumultuoasă.

Domnul Geoană – dacă vreți o părere personală -, cu certitudine va candida. Eu îi urez succes. Foarte mulți români au avut funcții în afara țării. Hai să vedem ce-am realizat pentru țara noastră, că totuși ești român. De ce te-ai dus acolo? Ce-ai făcut? Cu ce-ai ajutat România?

N-am avut nicio discuție instituțională, dânsul din funcția de secretar general adjunct al NATO și eu din funcția de prim-ministru. Am avut discuții cu domnul Geoană, n-am avut niciodată o discuție aplicată în ceea ce privește candidaturile”, a spus Marcel Ciolacu.

Totuși, premierul nu exclude varianta în care ar putea avea loc o astfel de discuție. Și-ar dori acest lucru ca să afle dacă între ei doi există chimie.

E posibil să am o astfel de discuție cu domnul Geoană! Chiar sunt un om simplu, sunt un om deschis, n-am probleme. Dacă avem un proiect pentru țară, ok, ce înseamnă dezvoltarea (acestui proiect – n.r.). Dacă avem chimie unul cu altul, gândim la fel, avem aceleași principii. Nu, domnule, n-am veleități! Vorbim de soluții”, a mai spus Marcel Ciolacu.


CITEȘTE ȘI:

Anunțul lui Marcel CIOLACU: ”În noiembrie, mergem FĂRĂ VIZE în America” / „Îi rog pe toți care pot, să reînnoiască viza B1/B2

Marcel CIOLACU despre cine va fi desemnat comisar european: A cerut doamna Ursula și bărbat, și femeie. Pentru echilibru

ÎNTREBAREA lui Remus Pricopie pentru Mircea GEOANĂ: Cine finanțează? / „Geoană NU are voie să deruleze o CAMPANIE electorală în România”

Recomandarea video

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Supe, ciorbe, amintiri: de ce fiecare cultură are propriul bol de zeamă caldă?