Prima pagină » Actualitate » Nicolae Ciucă, despre importanța cunoașterii limbilor străine pentru un PREȘEDINTE: Este necesar să avem această cunoaștere

Nicolae Ciucă, despre importanța cunoașterii limbilor străine pentru un PREȘEDINTE: Este necesar să avem această cunoaștere

Olga Borșcevschi

Președintele Partidului Național Liberal, Nicolae Ciucă, a afirmat că este necesar ca un președinte să cunoască o limbă străină, subliniind că, în momentul în care între doi oameni intervin doi translatori, relația personală nu mai este la fel de solidă.

Preşedintele PNL a fost întrebat la Bihor dacă cunoaşterea unei limbi străine mai constituie un avantaj în relaţii de externe, în contextul atribuţiilor preşedintelui României.

Din toată experiența mea, sigur, discuțiile se poartă și se rezolvă toate problemele pe dosare, așa cum sunt ele în relație cu partenerii externi, într-un cadru formal.

În momentul în care, între doi oameni, apar doi translatori, relația personală nu mai este la fel de solidă. Deși cadrul formal rezolvă problemele, relațiile personale contează foarte mult. Ca atare, este necesar să avem această cunoaștere, a declarat Ciucă.

CITEȘTE ȘI:

Nicolae CIUCĂ: Cel mai bun sondaj este cel din ziua votului / Strategia PNL se bazează pe realizările administrațiilor liberale

De ce nu a jucat CIUCĂ o partidă de golf cu IOHANNIS? Pentru că nu crede că „există teren de GOLF la Vila Lac”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un deținut reclamă la CCR o „anomalie” în Codul de Procedură Penală: „Legea îmi prelungește ILEGAL detenția”
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
CRITICI DURE lansate de Kelemen Hunor: Guvernul e varză, Parlamentul e varză, trebuie să avem o instituție în picioare
Click
Sara, fiica lui Brigitte Pastramă, s-a mutat cu iubitul ei la doar 18 ani. Cum a reacționat vedeta: „Copii mari, probleme mari”
Digi24
Cadavrele administrative ale statului: companii fără activitate, fără angajați și cu sedii fictive
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia a deschis comenzile pentru noul Sandero Stepway Hybrid 155. Cât costă în România
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Test de cultură generală. În care religie nu se bea cafea?