Prima pagină » Actualitate » Pensionarii întâmpină dificultăți în privința cardurilor de energie. Platforma dedicată nu este finalizată

Pensionarii întâmpină dificultăți în privința cardurilor de energie. Platforma dedicată nu este finalizată

Ruxandra Radulescu

Cardurile pentru voucherele de energie în valoare de 50 de lei au devenit o adevărată bătaie de cap pentru vârstnici. Ca să intre în posesia acestei sume, persoanele eligibile vor trebui să se înscrie pe o platformă specială, care încă nu e finalizată.

Oamenii mai au la dispoziție alte variante cum ar fi mersul la poștă sau la primărie. Ministrul Energiei a oferit asigurări că până la jumătatea lunii august problemele tehnice vor fi rezolvate, însă cetățenii deja se gândesc cu groază la cât au de plătit.

Consumatorii se simt tot mai copleșiți de grija facturilor, mai ales după ce plafonarea la energia electrică a expirat, ceea ce înseamnă că fiecare plătește de acum prețul de pe piață în funcție de furnizor. Pentru a veni în sprijinul celor vulnerabili, Guvernul a gândit un mecanism prin care se acordă o sumă de bani lunar.

Pot beneficia de cei 50 lei persoanele singure cu venituri de până la 1.950 lei sau familiile cu venituri de până în 1.780 lei pe membru. Aceste carduri vor fi acordate sub forma unor tichete electronice și pot fi folosite doar pentru plata facturilor la energie electrică.

Persoanele eligibile se pot înscrie online pe platforma specială, la Primărie sau la poștă. Însă autoritățile spun că tocmai această platformă a creat probleme, deoarece nu este gata.

Primi banii încărcați pe aceste carduri vor putea fi folosiți în septembrie, dar ministrul de asigurări că vor acoperi inclusiv facturile din această lună. În plus, autoritățile iau în calcul un proiect prin care tarifele ar putea varia în funcție de ora de consum, între ora 11:00 și 18:00, un tarif de trei ori mai mic decât între orele 18:00 – 21:00. Ajutorul guvernamental pentru energie electrică se aplică până la finalul lunii martie a anului viitor.

Autorul recomandă:

Premierul, discuții detaliate cu reprezentanții Comisiei Europene despre finanțarea PNRR

Florin Cîțu: „Una dintre cele mai mari probleme a fost PLAFONAREA de prețuri la energie, a costat statul român 63 de miliarde de lei”

ANRE: Companiile care cumpără ENERGIE electrică acum, cu livrare în viitor, sunt obligate să plătească un avans

Recomandarea video

Mediafax
Axios: SUA, Iranul și mediatorii fac eforturi pentru un armistițiu de 45 de zile
Digi24
Unde se poate călători în siguranță în 2026: Top 10 cele mai sigure țări
Cancan.ro
Medicii au refuzat dorința familiei lui Mircea Lucescu. Conducerea Spitalului Universitar, de neclintit chiar și după venirea lui Răzvan Lucescu
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Ce s-a ales de utilajele „minune” pentru topirea zăpezii lăsate moștenire de administrația Firea. Explicațiile Primăriei Capitalei
Mediafax
Artemis II ajunge astăzi în spatele Lunii. Ce vor vedea astronauții pe fața nevăzută
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
-12 grade Celsius până de Paște, în București. Meteorologii Accuweather anunță o scădere drastică de temperatura în Capitală
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? Și-a schimbat radical viața și a dispărut din lumina reflectoarelor
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cârlig de remorcă neomologat: Cât e amenda în 2026 și ce trebuie să faci ca să intri în legalitate
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Oamenii de știință au aflat, în sfârșit, de ce câmpul magnetic al Pământului a avut un comportament haotic acum 600 de milioane de ani