Prima pagină » Actualitate » Șoferii de până în 30 de ani cauzează cele mai multe ACCIDENTE, iar prețul polițelor RCA crește

Șoferii de până în 30 de ani cauzează cele mai multe ACCIDENTE, iar prețul polițelor RCA crește

Tinerii sub 30 de ani din București și Ilfov sunt responsabili pentru un sfert din accidentele rutiere din România, generând daune semnificative. De asemenea, Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a publicat noi tarife de referință pentru polițele RCA, iar șoferii din București și Ilfov vor plăti mai mult.

Accidentele rutiere reprezintă o problemă majoră în România, iar statisticile arată că tinerii sub 30 de ani, în special cei din București și Ilfov, sunt implicați în cele mai multe dintre acestea. În ultimii cinci ani, șoferii din această categorie de vârstă au generat 320 de daune în București și Ilfov, cu o valoare totală de 2,5 milioane de lei.

Frecvența daunelor în rândul mașinilor înmatriculate în București și Ilfov este alarmantă, cu 11,5% din toate accidentele fiind cauzate de șoferii tineri. Aceștia au provocat daune de peste 54 de milioane de lei în aceeași perioadă.

Cum stă situația în restul țării

Comparativ, în restul țării, acești șoferi au produs 1.370 de daune, care au dus la pierderi de 15 milioane de lei. Astfel, se constată că un sfert din accidentele din România au loc în București și Ilfov. Acest lucru subliniază gravitatea situației în aceste zone urbane.

În celelalte județe, șoferii din această grupă de vârstă au generat 27.000 de daune, cu o valoare totală de peste 257 de milioane de lei. Aceste date sugerează nu doar o tendință îngrijorătoare, ci și o responsabilitate crescută a tinerilor șoferi față de siguranța rutieră.

Aceste statistici vin într-un moment în care Autoritatea de Supraveghere Financiară a publicat noi tarife de referință pentru polițele RCA. Ca urmare, șoferii din București și Ilfov se vor confrunta cu creșteri semnificative ale costurilor asigurărilor. Acest lucru ar putea influența comportamentul lor la volan.

Cu cât frecvența accidentelor este mai mare și vârsta șoferilor mai mică, prețul polițelor de asigurare este mai costisitor.

Sursă: Digi 24

Sursă foto: Foto caracter ilustrativ / Sursa foto: Freepik

CITEȘTE ȘI:

Lacul Tălăbasca, arie protejată, a SECAT din cauza caniculei și a lipsei de precipitați

Multe ALIMENTE considerate sănătoase au fost reclasificate. Care sunt și ce alternative avem

Unul din patru ROMÂNI nu are bani de vacanță. Fenomenul numit „sărăcie de vacanță” este tot mai răspândit în Europa

Recomandarea video

Mediafax
Ce se va întâmpla cu prețul carburanților în România de la sfârșitul lunii?!
Digi24
Reacția furioasă a lui Grindeanu după acuzațiile lui Ciucu: Se poate şi fără voi la guvernare. Plecaţi toți acasă!
Cancan.ro
Simona Halep și ,,Regele mezelurilor'', escapadă romantică la Mykonos. Fosta campioană și milionarul nu se mai ascund! Nu le stă rău deloc!
Prosport.ro
FOTO. A apărut într-un costum de baie neobișnuit și a fost făcută praf!
Adevarul
Ludovic Orban acuză o complicitate între Nicușor Dan și PSD: Social democrații făceau lobby pentru Tomac înainte de desemnarea oficială
Mediafax
Favorit SĂ-I IA LOCUL lui EUGEN TOMAC, primele declarații: ”Țara are nevoie să fie guvernată!”
Click
Dan Negru, dezamăgit de vacanța din Cipru: „Nu aș recomanda!” Ce spune însă despre Grecia?
Digi24
Trei familii de români, în violențele dezlănțuite în Belfast. Reacția MAE
Cancan.ro
Cresc pensiile cu 1.000 lei, de la 1 ianuarie 2027, pentru toți acești pensionari români. Cine se încadrează
Ce se întâmplă doctore
Prof. dr. Vlad Ciurea avertizează asupra alimentului care poate deveni periculos pe caniculă. „Creierului nu îi place”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia Striker, în probe pe străzile din București. Cum au reacționat oamenii când au văzut cel mai nou model Dacia
Descopera.ro
Unde a fost cea mai mare piață de sclavi din istoria omenirii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Măi Bulă, soțul meu se întoarce într–o oră!
Descopera.ro
Telefonul a devenit vedeta din dormitor, avertizează un psihoterapeut