Prima pagină » Știri externe » Supraviețuitorul din „Tabăra 14”, un lagăr nord-coreean recunoaște că o parte a poveștii sale este neadevărată

Supraviețuitorul din „Tabăra 14”, un lagăr nord-coreean recunoaște că o parte a poveștii sale este neadevărată

Un fugar dintr-un lagăr nord-coreean recunoaște că o parte a poveștii sale este neadevărată

Shin Dong-hyuk, în vârstă de 32 de ani, și-a cerut scuze duminică pe pagina de Facebook, declarând că a „vrut să ascundă și să mascheze o parte a trecutului” său.

El este singura persoană cunoscută care s-a născut într-un lagăr nord-coreean și care a reușit să evadeze. El și-a spus povestea într-o carte publicată de către jurnalistul Blaine Harden, intitulată „Supraviețuitorul din tabăra 14”. El povestește tortura și muncile forțate la care a fost supus până când a fugit din lagăr, în 2005.

De atunci, acest supraviețuitor a continuat să ducă o campanie contra abuzurilor comise împotriva drepturilor omului în Coreea de Nord, una dintre cele mai izolate țări din lume, depunând mărturie în fața unei comisii ONU.

Însă recent el a modificat anumite detalii, a declarat pe site-ul său Blaine Harden. „Vineri, pe 16 ianuarie, am aflat că Shin (…) le-a spus prietenilor săi o versiune despre viața sa, semnificativ diferită de cea din cartea mea”, scrie jurnalistul. „L-am contactat pe Shin, i-am cerut explicații despre modificări și despre motivele pentru care m-a indus în eroare”, a adăugat el.

Potrivit ziarului The Washington Post (WP), nord-coreeanul i-a spus jurnalistului că unele dintre abuzurile la care a fost suspus erau „prea dureroase” pentru ca să revină asupra lor. El a mai spus că a „modificat anumite detalii” despre care credea că nu au importanță.

„Voiam să ascund și să maschez pentru totdeauna o parte a trecutului meu”, scrie el pe Facebook. „Îți spui că este acceptabil să nu dezvălui până la cel mai mic detaliu și că nu face nimic dacă anumite părți nu sunt clare. Celor care m-au susținut, care au avut încredere în mine și care m-au crezut în tot acest timp, le sunt atât de recunoscător și totodată le cer scuze”.

În carte, Shin spune că a fost torturat și ars, la vârsta de 13 ani, când a încercat să evadeze. Potrivit WP, aceste fapte s-ar fi produs pe când avea 20 de ani.

Shin povestește totodată că și-a trădat mama și fratele, denunțându-le planul de evadare în speranța de a obține hrană și că a asistat la execuțiile lor. Ziarul afirmă că execuțiile au avut loc în absența sa.

Lee Young-hwan, un specialist în drepturile omului din Seul, apreciază că este vorba despre niște „inexactități minore”. Numeroși refugiați care au fost supuși unor abuzuri au o „memorie selectivă”, din cauza tramelor suferite și instinctului de apărare pe care-l dezvoltă în anii de suferință, subliniază el.

„Acest traumatism poate uneori să-i determine să povestească numai lucruri pe care le plasează într-o zi favorabilă sau să aibă amintiri confuze despre experiențele cele mai dureroase”, a continuat acesta. „Există, poate, inexactități minore în povestea lui Shin, dar toată viața sa și coșmarul pe care l-a îndurat sunt, totuși, dovezi istorice”, a subliniat specialistul.

Shin Dong-hyuk afirmă în mesajul său că nu va mai putea, probabil, să continue să militeze, îndemnându-i pe cei care-l susțin să continue lupta împotriva abuzurilor comise în Coreea de Nord, condusă cu o mână de fier de singura dinastie comunistă din istorie. „Lumea are totuși nevoie să fie informată despre ororile de nenumit care se petrec”, subliniază tânărul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Locuințele noi din România vor trebui să își producă energie și să reducă dependența de gaz până în 2030
Digi24
„Trebuie să redeschidem Strâmtoarea Trump”. După Golful Mexic, liderul de la Casa Albă a botezat și Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran
Prosport.ro
Sorana Cîrstea e o femeie singură și a atras toate privirile cu apariția ei la un restaurant din Miami
Adevarul
Viktor Orban, huiduit copios în timpul unui miting electoral. „Vreți să dați banii maghiarilor Ucrainei!”
Mediafax
Explozie puternică într-un bloc din Caracal. Cel puțin patru apartamente sunt afectate
Click
Câți lei costă o pâine în brutăriile Laurei Cosoi, după scumpiri? Sfatul nutriționiștilor, de ce maiaua e mai sănătoasă decât drojdia: „Cu timpul, am testat și am simțit”
Digi24
Metoda ingenioasă prin care sute de litri de motorină erau furați săptămânal de pe un șantier de modernizare a căii ferate
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Ce se întâmplă doctore
Noi imagini controversate cu Elena Băsescu! Cât de mult s-a schimbat fiica cea mică a fostului președinte. Operațiile estetice au transformat-o
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Este nevoie de fișă medicală pentru duplicat la permisul auto?
Descopera.ro
O structură bizară de pe Marte seamănă cu o piramidă egipteană antică
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
De ce ejaculările frecvente sunt importante pentru sănătate?