Prima pagină » Actualitate » Un autobuz cu pasageri a rămas blocat pe calea ferată la Brașov. Gestul salvator al șoferului: „A procedat corect”. A rămas, însă, fără permis

Un autobuz cu pasageri a rămas blocat pe calea ferată la Brașov. Gestul salvator al șoferului: „A procedat corect”. A rămas, însă, fără permis

Un autobuz al Regiei Autonome de Transport (RAT) Brașov, în care se aflau zeci de persoane, a rămas blocat între șine la o trecere la nivel cu calea ferată, fiind în pericol de a fi lovit de un tren care circula dinspre Zărnești spre Brașov.

Incidentul a avut loc vineri dimineață, în jurul orei 7:30, pe traseul liniei 130, de la Râșnov către Brașov.

Sondaj Gândul


Ar trebui ca partidul AUR să fie cooptat la guvernare sau izolat în continuare?

Vezi rezultate

Loading ... Loading ...

În imaginile surprinse de camera de la bord a autobuzului se vede cum vehiculul pătrunde pe trecerea la nivel cu calea ferată în momentul în care semnalul luminos era alb.

Ulterior, semaforul se face roșu, iar autobuzul rămâne blocat din cauza coborârii barierei de pe sensul opus, potrivit Observator.

„După barieră fiind coloane de mașini, mai durează, este o durată de timp. Pătrunzând pe lumină albă, dar este surprins de către lumina roșie, acesta nemaiputând înainta din cauza acestei bariere de pe sens invers, care s-a lăsat și a restricționat înaintarea. Șoferul nu mai poate înainta”, a declarat reprezentantul RAT Brașov.

Gestul salvator al șoferului

Șoferul a deschis ușile și le-a permis călătorilor să coboare. Pentru a elibera calea ferată din calea trenului care se apropia, o parte din pasageri au coborât și unul dintre ei a ridicat manual bariera.

Astfel, autobuzul a putut trece și și-a continuat ulterior drumul.

Conducătorul auto care a forțat trecerea a rămas fără permis pentru 3 luni. Totodată, el riscă o amendă contravențională de până la 4.325 de lei.

Reacția RAT Brașov

Reprezentantul RAT Brașov spune că șoferul a reacționat adecvat în această situație.

„Șoferul nostru, din punctul meu de vedere, a procedat corect. A deschis ușile, călătorii au coborât. Se va vedea mai târziu un pic pe înregistrare, un călător ridică manual bariera și autobuzul poate să-și continue drumul”, a precizat reprezentantul companiei.

RAT Brașov susține că existența barierei de pe sensul opus nu este justificată și că aceasta a provocat blocajul.

„În același timp, trebuie să facem mențiunea că această barieră, din punctul nostru de vedere, nu își are rostul. Deoarece dinspre Bartolomeu spre Cristian nu există trafic. Dacă această barieră nu ar fi existat, atunci nu am fi întâmpinat absolut nicio problemă”, a mai spus reprezentantul regiei.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție la țânțari! Virusul care poate deveni o amenințare
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
Otnielei i-a cășunat rău pe Costeluș! Moștenitorul averii de 250 mil. € s-a lăsat greu
Prosport.ro
FOTO. Eva e o prezentatoare TV cu multă carismă. Fanii au fost încântați când au văzut imaginile de la „Noaptea braziliană”
Adevarul
Cum îi poate afecta pe români insolvența rafinăriei Petrotel Lukoil
Mediafax
FIFA lansează o Cupă Mondială cum nu a mai existat: 211 țări
Click
Cât costă, de fapt, o vacanță în Santorini. Un român a dezvăluit ce sumă a dat pentru cazare, mâncare și transport: „Atât de dramatic”
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Fetiță de 8 ani, moartă la o zi după ce și-a sărbătorit ziua. Infecția pe care a luat-o în timp ce înota
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Un mormânt comun cu cel puțin 129 de bărbați a fost descoperit lângă Viena. Cine au fost victimele unei confruntări romane necunoscute?