Prima pagină » Actualitate » Victor Ponta despre tragedia COLECTIV: „Am demisionat pentru a răspunde politic”

Victor Ponta despre tragedia COLECTIV: „Am demisionat pentru a răspunde politic”

Invitat în podcastul „La Mijloc”, fostul premier Victor Ponta a vorbit deschis despre momentul demisiei sale în urma tragediei din Colectiv, subliniind că, deși a fost un gest de asumare politică, nimeni altcineva nu a mai urmat acest exemplu. Ponta a criticat și lipsa de transparență privind informațiile transmise președintelui Iohannis și a promis desecretizarea tuturor documentelor legate de eveniment dacă va ajunge la Cotroceni.

Victor Ponta a declarat că, deși nu era în țară la momentul incendiului din clubul Colectiv și nu era responsabil din punct de vedere legal, a decis să își asume politic consecințele tragediei. Acesta a subliniat că era nevoie de un gest ferm pentru a transmite un semnal public.

„În primul rând, Colectiv a fost o tragedie cumplită, din care cineva trebuia să-și asume responsabilitatea. Și mi-am asumat-o eu. Nu juridic, că nici nu eram în țară, și nu e treaba premierului să meargă la intervenții, dar politic cineva trebuia să răspundă. Și eu m-am dus și mi-am dat demisia.”

„Nimeni altcineva nu a mai răspuns. În niciun fel”

Fostul premier a remarcat faptul că, după gestul său de asumare, clasa politică nu a reacționat la fel, iar tragedia a fost folosită în scopuri electorale. Ponta spune că românii așteptau un moment zero de reformă, care însă nu a venit niciodată.

„Efectiv nu a mai venit nimeni după mine să-și mai dea demisia. În niciun fel. Mai rău este că în momentul ăsta, când vorbim, dacă Doamne ferește avem cinci arși, nu 300, îi urcăm în avion și îi trimitem în străinătate.”

Desecretizarea completă a dosarului Colectiv

Victor Ponta a acuzat lipsa de transparență în ceea ce privește informațiile legate de tragedia din Colectiv și a declarat că, dacă va deveni președinte, va desecretiza toate documentele primite de fostul președinte Klaus Iohannis, pentru ca adevărul să fie cunoscut.

„Eu am declarat public și vă spun și vouă că dacă ajung la Cotroceni, primul lucru pe care îl fac va fi să desecretizez absolut tot ce a primit Klaus Iohannis despre Colectiv. Înainte, după, nu știu când, dar absolut tot. Pentru că eu sunt convins – nu vreau să intru în conspiraționism – dar eu sunt convins că sunt multe lucruri care nu ne-au fost puse. Și oamenii, familiile victimelor și noi toți ceilalți trebuie să știm adevărul.”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac terestru în Iran? Armata SUA caută companii care pot furniza rapid buncăre prefabricate
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Cine va câștiga Survivor 2026? Am întrebat Inteligența Artificială. Ce nume ne-a dat și de ce
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
„Mi-am cumpărat deja un al doilea apartament”. O femeie surprinsă de prețurile mici și cheltuielile ascunse din imobiliarele spaniole
Mediafax
Ceri sfaturi inteligenței artificiale? Iată care sunt riscurile
Click
Câți bani trebuie să scoți din buzunar dacă vrei să-ți cânte la nuntă Valentin Sanfira. Tarifele în funcție de program
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Filmul tragediei în care Ionuț și Mădălina și-au pierdut viața. Greșeala care le-a fost FATALĂ
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Ce se întâmplă în corpul tău dacă mănânci la fel în fiecare zi?