Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Victor Ponta: „Europa nu se va federaliza. Macron mai are puțin și pleacă, iar Ursula nu mai are cu cine să-și ducă la sfârșit planul”

Victor Ponta: „Europa nu se va federaliza. Macron mai are puțin și pleacă, iar Ursula nu mai are cu cine să-și ducă la sfârșit planul”

Victor Ponta: „Europa nu se va federaliza. Macron mai are puțin și pleacă, iar Ursula nu mai are cu cine să-și ducă la sfârșit planul”

În cadrul unei ediții transmise live de Gândul, Victor Ponta, politician român, fost prim-ministru, a vorbit despre poziția marilor lideri europeni, despre viitorul războiului din Ucraina și despre locul României într-un context internațional care, în opinia sa, se schimbă rapid și fără a mai avea Europa în centrul deciziilor. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Victor Ponta: „Nu cred că îi interesează de România prea tare”

Ponta explică faptul că România nu mai reprezintă o prioritate reală pentru marile puteri, care au alte dosare strategice mult mai importante. El spune că nu se așteaptă la schimbări majore pentru țara noastră și că discuțiile despre federalizarea Europei sunt mai degrabă iluzii politice ale unor lideri aflați la final de drum. Conflictul din Ucraina va continua, pentru că Europa l-a asumat ca pe propriul război.

„Tu ești optimist, eu sunt pesimist, de-aia facem echipă bună. Nu cred că îi interesează de România prea tare. Acum au alte priorități. Eu zic că nu se va întâmpla nimic în România. Nu, nu se federalizează. În Franța mai stă Macron un an și gata. În Germania, lui Merz cred că nu îi este foarte ușor. Nu prea are cu cine să mai facă chestia asta. Dar războiul, da, va continua din păcate, pentru că deja e războiul Europei. Ca să-ți traduc ce am înțeles eu din ce a zis Marco Rubio: e vina lui Putin că nu ocupa alea cât mai are, 10%, cam așa zicea, au mai rămas alea 10% din Donbass.”, spune Victor Ponta.

CITEȘTE ȘI:

Dan Dungaciu: „Noi cerșim bunăvoința președintelui AMERICAN prin achiziții militare”

Dan Dungaciu: „Nu mai este niciun discurs în PARLAMENT care să explice ce se întâmplă în țara asta”

Adrian Severin: „Și eu am făcut rapoarte cu situația din UCRAINA înainte de război. Toți am remarcat problemele pe care le are țara”

Ion Cristoiu: „Campania declanșată împotriva magistraților pune la îndoială încrederea în JUSTIȚIE”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nava morții a ajuns în Canada / Un pasager de pe MV Hondius, testat pozitiv pentru hantavirus
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Piatra Teiului, marele viaduct de pe lacul Bicaz. Cum s-a schimbat locul de la porțile Moldovei, Bucovinei și Transilvaniei
Mediafax
NATO va presa companiile europene de armament să crească investițiile
Click
Horoscop 17 mai. Leii sunt în centrul atenției, Scorpionii au de luat decizii importante
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Presa spaniolă a prezentat cum arată interiorul noii Dacia Striker. Diferențele dintre noul model și un Duster
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
John Travolta a primit Palme d’Or onorific pentru întreaga carieră