Prima pagină » Știri » A murit prințesa Marina Sturdza. Descendenta familiilor princiare Sturdza și Suțu avea doar 65 de ani

A murit prințesa Marina Sturdza. Descendenta familiilor princiare Sturdza și Suțu avea doar 65 de ani

A murit prințesa Marina Sturdza. Descendenta familiilor princiare Sturdza și Suțu avea doar 65 de ani
Mai multe pe gandul.info

„Principesa Marina Sturdza a trecut la cele veșnice. Dumnezeu s-o odihnească în Împărăția Sa”, a scris Marilena Rotaru pe Facebook.

„Prințesa Marina Sturdza s-a stins duminică, 22 octombrie, la reședința sa din New York, după o lungă luptă cu boala, pe care a dus-o, cu demnitatea ce o caracterizează, până în ultima clipă a vieții sale. Un model de noblețe, generozitate și dedicație, Prințesa Marina Sturdza rămâne în inimile noastre ca un spirit nobil și viu, mereu prezent, ce va continua să ne inspire și să ne unească. Dumnezeu să o odihnească în pace”, este mesajul de pe pagina de Facebook Princess Marina Sturdza – In Memoriam.

Descendentă a două familii princiare, Sturdza și Suțu, Prințesa Marina Sturdza s-a născut la 1 apriilie 1952, în România, și a plecat din țară când avea doar trei ani, stabilindu-se în Canada. A revenit în România la începutul anilor 1990, după o absență de 45 de ani.

Între anii 1992 și 1997, Prințesa Marina Sturdza a organizat, coordonat și dezvoltat programul UNICEF de producție a cardurilor poștale, fiind responsabilă cu selecția artiștilor și a desenelor care s-au vândut în 165 de țări. În această calitate, a colaborat cu muzee, galerii de artă, colecționari privați și instituții culturale din întreaga lume. În anul 2005 a primit premiul EU European Women of Achievement Humanitarian Award.

Prințesa Marina Sturdza a activat pentru mai mulți ani ca președinte adjunct Camerei de Comerț Româno – Britanică (BRCC), organizație în cadrul căreia a fost și patron al programului de responsabilitate socială.

Marina Sturdza a fost vicepresedinte al casei de moda Oscar de la Renta, iar timp de aproape trei decenii, jurnalist de modă și artă, colaborând cu de 35 de publicații.

FOTO: MARIUS DUMBRAVEANU / MEDIAFAX FOTO

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod portocaliu extins: rafale de 130 km/h în România
Digi24
Povestea tânărului care, la 21 de ani, a câștigat la loto 28 de milioane de dolari. Decizia care l-a ajutat să nu ajungă la faliment
Cancan.ro
Mesajul postat de sora artistului Ion Drăgan, cu o zi înainte de înmormântarea acestuia: 'Ne-ai distrus pe toți'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Trenul legendar care traversează 3 țări și 8 fusuri orare
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
'Gardianul secretelor' din Apărarea Rusiei a murit subit de Crăciun! A fost cea mai discretă figură din anturajul lui Vladimir Putin
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Metoda scandinavă de dormit: Funcționează sau nu?