Prima pagină » Știri » ADMITERE LICEU 2013. Cel mai bun liceu din Dolj

ADMITERE LICEU 2013. Cel mai bun liceu din Dolj

ADMITERE LICEU 2013. Cel mai bun liceu din Dolj
După REZULTATE EVALUARE NAȚIONALĂ 2013, elevii intră în etapa de ADMITERE LICEU 2013. Află care este cel mai bun liceu din județul DOLJ pentru ADMITERE LICEU 2013.

ADMITERE LICEU 2013. Elevii din Dolj care au obținut note mari la EVALUARE NAȚIONALĂ 2013 au șanse să prindă un loc la ADMITERE LICEU 2013 la cel mai bun liceu din județ – Colegiul Național Frații Buzești din Craiova.

Asta după ce vor fi publicate pe site-ul EDU.RO notele finale depuse după contestațiile pe care elevii doljeni, nemulțumiți de notele obținute, le-au depus. Odată cu aflarea notelor finale, elevii din Dolj, la fel ca toți absolvenții de gimnaziu din țară, intră în etapa de ADMITERE LICEU 2013.

După REZULTATE EVALUARE NAȚIONALĂ 2013, în Dolj au fost depuse 403 CONTESTAȚII. Dintre acestea, 260 au fost depuse pentru recorectarea lucrărilor de la proba de limba și literatura română, iar 143 pentru lucrările de la proba de matematică de la EVALUARE NAȚIONALĂ 2013. Totodată, 72,10% dintre elevii care au participat la EVALUARE NAȚIONALĂ 2013 au obținut medii peste 5. La limba română, 61 de elevi au obținut nota 10, iar alți 392 au oobținut nota maximă la matematică.

Au existat și trei unități de învățământ unde la EVALUARE NAȚIONALĂ 2013 s-au obținut doar medii sub 5, după cum a declarat pentru gândul Georgică Bercea, inspector școlar general.

Înainte de REPARTIZARE COMPUTERIZATĂ 2013, rezultatele finale de la EVALUARE NAȚIONALĂ 2013 vor fi afișate online pe site-ul EDU.RO pe data de 4 iulie.

În 2012, ultima medie de admitere la liceu a fost 9,91 (Colegiul Național Frații Buzești din Craiova, real, științele naturii). În județ, la ADMITERE LICEU au fost repartizați 4766 de candidați, dintre care 17 au obținut media 10.

Tot în 2012, 150.725 de absolvenți au fost introduși în programul de ADMITERE LICEU, în urma căruia, prin REPARTIZARE COMPUTERIZATĂ pe EDU.RO, au fost declarați admiși la liceu 150.219 elevi.

La nivel național, peste 500 de elevi au rămas fără loc în liceu în urma procesului de REPARTIZARE COMPUTERIZATĂ, pentru că nu au completat suficiente opțiuni. La nivel național, au rămas neocupate 29.479 de locuri în licee.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
A confirmat! AUR îl ia în calcul pe CĂLIN GEORGESCU pentru funcția de PREMIER
Digi24
Mesajul surprinzător al lui Friedrich Merz: „Nu le-aş recomanda copiilor mei să meargă în SUA, la studii sau la muncă”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Pactul Bolojan-Orban: Planul secret pentru reîntregirea PNL și eliminarea influenței PSD
Mediafax
Favorita la câștigarea Eurovisionului ar putea influența retragerea Israelului din concurs
Click
Horoscop săptămâna 15-21 mai. Patru zodii trag lozul norocos și fac schimbări importante în viața lor
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină plătesc RCA diferit? Cât costă asigurarea auto în 2026 și care sunt tarifele de referință
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Știința statului jos: ce funcții ale scaunului chiar contează pentru spate și concentrare (P)