Prima pagină » Știri » Aeroportul din Glasgow reia parțial activitatea, după atentatul de sâmbătă

Aeroportul din Glasgow reia parțial activitatea, după atentatul de sâmbătă

Știri
Aeroportul internațional din Glasgow, închis sâmbătă după-amiază după un atentat terorist, și-a reluat parțial activitatea duminică, cu puțin timp înainte de ora 08.00 (10.00 ora României), a declarat un purtător de cuvânt al companiei BAA, care administrează aeroportul, relatează AFP.

Aeroportul internațional din Glasgow, închis sâmbătă după-amiază după un atentat terorist, și-a reluat parțial activitatea duminică, cu puțin timp înainte de ora 08.00 (10.00 ora României), a declarat un purtător de cuvânt al companiei BAA, care administrează aeroportul, relatează AFP. 

"Este o deschidere în etape. Două curse au aterizat și una va decola în jurul orei 09.00 (11.00 ora României). Încă mai sunt perturbări importante", a declarat purtătorul de cuvânt. "Încercăm să îl redeschidem complet cât de repede posibil", a adăugat el.

O mașină în flăcări s-a izbit sâmbătă de clădirea unui terminal al aeroportului din Glasgow, Scoția, în ceea ce martorii au descris drept o acțiune deliberată, desfășurată la o zi după descoperirea a două mașini-capcană la Londra.

Două persoane au fost arestate de poliție la locul incidentului.

Incidentul de pe aeroportul din Glasgow, în care o mașină în flăcări s-a izbit de clădirea unui terminal, este un "atentat", a declarat sâmbătă premierul britanic Gordon Brown, care a justificat astfel nivelul maxim de alertă stabilit în Marea Britanie, relatează AFP. Premierul s-a exprimat la încheierea celei de-a treia reuniuni a comitetului de criză Cobra în decurs de 36 de ore.

Aproximativ 2.500 de persoane, blocate sâmbătă seara pe aeroportul din Glasgow, cel mai important din Scoția, cu un flux de 8,8 milioane de pasageri pe an, au fost îmbarcate în autobuze și transportate la un centru expozițional înainte de a li se permite să plece, la miezul nopții, împreună cu rudele lor, a declarat purtătorul de cuvânt.

O purtătoare de cuvânt a poliției din Strathclyde a declarat că mașina, un Jeep Cherokee verde, se află în continuare la locul atentatului.

Aeroportul John Lennon din Liverpool, în nord-vestul Angliei, închis sâmbătă seara, după evenimentele de la Glasgow, a fost redeschis duminică la ora 04.40 (06.40 ora României). (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dezlegare la pește de Florii: Rețete delicioase și sfaturi pentru masa de sărbătoare
Digi24
Capcanele puse de Viktor Orban în instituțiile-cheie din Ungaria pentru a-i împiedica pe oponenții săi să guverneze țara
Cancan.ro
Robert Tudor aruncă în aer divorțul dintre Codruța Filip și Valentin Sanfira. Magicianul de la Neatza s-a băgat la mijloc!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Eva în costum de baie! Prezentatoarea TV i-a uimit pe fani
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Partidul german de extremă dreapta AfD se distanțează de Trump din cauza războiului din Iran
Click
Valentin Sanfira, reacție după mărturiile dureroase ale fostei soții: „Nu tac pentru că nu am ce spune”
Digi24
Starul pop preferat al Kremlinului „nu este suficient de rus”: care e problema cu Iaroslav Dronov, cunoscut sub numele „Shaman”
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Este vorba despre Mircea Lucescu! Anunț oficial de la spital
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Atenție, șoferi, Poliția va scoate în stradă 450 de radare! Unde vor acționa echipajele
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Amendă usturătoare pentru Revolut în Italia! Cum ar fi fost înșelați utilizatorii?