Prima pagină » Știri » Afganul care a ucis un migrant în zona Gării de Nord din Timișoara, trimis în judecată

Afganul care a ucis un migrant în zona Gării de Nord din Timișoara, trimis în judecată

Radu Cristian
Afganul care a ucis un migrant în zona Gării de Nord din Timișoara, trimis în judecată

Ancheta în cazul afganului care a ucis un conațional în zona Gării de Nord din Timișoara și l-a rănit pe un altul s-a desfășurat rapid. Bărbatul a fost trimis în judecată pentru omor și tentativă de omor. Criminalul a fugit din România imediat după crimă, fiind capturat în vară pe aeroportul din Atena.

Individul a intrat în atenția polițiștilor după ce, în 19 aprilie, a fost implicat într-o altercație, în zona Gării de Nord din Timișoara, izbucnită între două grupuri de afgani. În timpul conflictului, acesta a înjunghiat mortal un conațional, iar pe altul l-a rănit grav.

„Procurorii au reținut că în data de 19.04.2021, în jurul orei 16, pe b-dul. Republicii din Timișoara, inculpatul ar fi aplicat unui migrant o lovitură cu un cuțit în spate, victima suferind o plagă înjunghiată toracică penetrantă, leziune traumatică gravă ce a condus la decesul acesteia, în scurt timp, la spital. În prealabil, în același context, inculpatul ar fi aplicat o lovitură de cuțit și unui alt migrant, lovitură soldată cu o plagă înjunghiată cu secționarea mușchilor la nivelul hemitoracelui stâng posterior”, transmit procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiș.

După ce a comis crima, bărbatul a reușit să scape și a fugit din România. În iunie a fost însă capturat pe aeroportul din Atena, iar apoi a fost adus în țară, sub escortă.

Pe 29 decembrie, procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiș au anunțat că au finalizat rechizitoriul și au dispus trimiterea în judecată a criminalului, în stare de arest preventiv. El va fi judecat pentru omor și tentativă de omor.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Un asteroid care ar putea fi format din trei lumi îi uimește pe astronomi