Prima pagină » Știri » Anchetă la un spital de psihiatrie după ce un pacient s-a sinucis, secționându-și o arteră cu un cuțit

Anchetă la un spital de psihiatrie după ce un pacient s-a sinucis, secționându-și o arteră cu un cuțit

Anchetă la un spital de psihiatrie după ce un pacient s-a sinucis, secționându-și o arteră cu un cuțit
Autoritățile din Sibiu au deschis o anchetă după ce un pacient internat cu depresie la Spitalul de Psihiatrie din oraș s-a sinucis duminică, secționându-și o arteră cu un cuțit pe care îl adusese de acasă, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Purtătorul de cuvânt al Poliției Județene Sibiu, Luciana Balteș, a declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX că în cursul zilei de duminică instituția a fost sesizată că un pacient al Spitalului de Psihiatrie a murit, ca urmare a unei plăgi pe care și-a provocat-o singur.

„La fața locului s-a deplasat echipa operativă din cadrul Biroului Investigații Criminale Sibiu, din primele cercetări fiind stabilit că în cauză nu sunt suspiciuni de omor”, a spus Luciana Balteș.

Potrivit acesteia, ancheta continuă, fiind așteptat raportul medicilor legiști care vor stabili cauza exactă a decesului.

La rândul său, purtătorul de cuvânt al Spitalului de Psihiatrie Sibiu, Carmen Zaharia, a declarat că pacientul a fost internat în urmă cu trei zile și se afla în perioada de investigații.

Duminică, înainte de ora 6.00, în timp ce se afla în pat, în salon, bărbatul și-a tăiat cu cuțitul pe care-l adusese de acasă artera de la un picior.

„Era internat într-un sector deschis, care nu presupune un regim special de supraveghere. Adică e la fel ca orice alt sector dintr-o instituție medicală, obiectele personale fiind permise să fie lăsate la pacient. Evenimentul s-a produs la primele ore ale dimineții și a fost descoperit imediat de personalul de serviciu”, a declarat Carmen Zaharia.

Potrivit acesteia, medicul de gardă a fost anunțat, s-a prezentat în câteva secunde la patul pacientului și a început manevrele de resuscitare, însă nu au dat rezultat.

„Imediat după producerea evenimentului s-a constituit o comisie și o echipă de analiză a cazului. Au fost anunțate instituțiile superioare și se va face o anchetă”, a afirmat Carmen Zaharia.

Bărbatul avea 54 de ani, era din județul Brașov și suferea de depresie.

Ceilalți pacienți povestesc că soția i-a murit în luna mai și de atunci boala i s-a agravat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Duș cu apă rece sau caldă: Care este mai sănătos?