Prima pagină » Știri » ANI: Șeful Gărzii Financiare Ilfov nu poate justifica peste 116.000 de euro

ANI: Șeful Gărzii Financiare Ilfov nu poate justifica peste 116.000 de euro

ANI: Șeful Gărzii Financiare Ilfov nu poate justifica peste 116.000 de euro
Șeful Gărzii Financiare Ilfov, Robert Claudiu Rusu, a obținut, în perioada exercitării funcției publice, respectiv din 2001 și până în prezent, peste 116.000 de euro pe care nu îi poate justifica, suma reprezentând diferența dintre averea dobândită și veniturile realizate, potrivit ANI.

Șeful Gărzii Financiare Ilfov, Robert Claudiu Rusu, a obținut, în perioada exercitării funcției publice, respectiv din 2001 și până în prezent, peste 116.000 de euro pe care nu îi poate justifica, suma reprezentând diferența dintre averea dobândită și veniturile realizate, potrivit ANI.

Agenția Națională de Integritate (ANI) a constatat, în urma procedurilor de evaluare, existența unei diferențe semnificative, în sensul art. 18 din Legea nr. 176/2010, în cuantum de 451.600,23 lei(aproximativ 116.173,53 de euro), între averea dobândită și veniturile realizate de către Robert Claudiua Rusu, director coordonator al Gărzii Financiare Județene Ilfov, se precizează într-un comunicat remis MEDIAFAX, joi, de ANI.

Veniturile de natură salarială obținute de către Rusu, în perioada supusă evaluării, au fost de 375.515,77 lei, iar averea dobândită și cheltuielile efectuate de acesta, conform datelor înscrise în evidențele fiscale, în perioada supusă verificării, se ridică la 827.116 lei, potrivit ANI.

„Luând în considerare cele de mai sus, s-a dispus sesizarea Comisiei de cercetare a averilor din cadrul Curții de Apel București, potrivit dispozițiilor art. 17, alin. 4 din Legea nr. 176/2010, în vederea începerii acțiunii de control cu privire la averea dobândită și veniturile realizate de către Rusu Robert Claudiu în perioada exercitării funcției publice”, precizează sursa citată.

Robert Claudiu Rusu deține, începând din 8 ianuarie 2001, calitatea de funcționar public în cadrul Ministerului Finanțelor – Garda Financiară (actual Ministerul Finanțelor Publice).

Potrivit ANI, persoana a cărei declarație de avere a fost supusă evaluării, fiind identificate diferențe semnificative, este considerată incompatibilă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Duș cu apă rece sau caldă: Care este mai sănătos?