Prima pagină » Știri » ANRE: Consumul de gaze la nivel național a scăzut cu 15% anul trecut față de 2008

ANRE: Consumul de gaze la nivel național a scăzut cu 15% anul trecut față de 2008

Consumul de gaze naturale la nivel național a scăzut anul trecut cu 15%, la 140 milioane MWh (13,2 miliarde metri cubi), comparativ cu 165 milioane MWh (15,5 miliarde metri cubi) în 2008, potrivit datelor publicate de Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).

Consumul de gaze naturale la nivel național a scăzut anul trecutcu 15%, la 140 milioane MWh (13,2 miliarde metri cubi), comparativcu 165 milioane MWh (15,5 miliarde metri cubi) în 2008, potrivitdatelor publicate de Autoritatea Națională de Reglementare îndomeniul Energiei (ANRE).

Romgaz a asigurat anul trecut 50,71% din producția de gaze lanivel național, respectiv 5,78 miliarde de metri cubi, urmat de OMVPetrom, cu 46,88%.

În luna decembrie a anului trecut consumul de gaze a crescut cuaproape 9%, de la 17,8 milioane MWh în decembrie 2008 la 19,4milioane MWh, se arată într-un raport de monitorizare publicat deANRE.

Prețul de import al gazelor a fost în luna decembrie de 299dolari/1.000 metri cubi, față de 493 dolari/1.000 metri cubi înluna ianuarie 2009. Cel mai scăzut preț din 2009 al gazelorimportate a fost înregistrat în luna septembrie, respectiv 269dolari/1.000 metri cubi.

De asemenea, în luna decembrie au fost importate aproape treimilioane MWh de gaze, aproape dublu față de luna decembrie a anului2008.

Mediafax

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV! Ambasadorul Japoniei, dezvăluire surprinzătoare: „Nadia Comăneci”, numele asociat cu România
Digi24
Secretele odiseei lui Putin în Siberia: Ce se ascunde în spatele vizitelor liderului rus în unele din cele mai izolate orașe din Rusia
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Cea mai nonconformistă boxeră și-a sărutat pe gură adversara înainte de luptă. Face o avere din imaginile cu ea
Adevarul
Cum arăta Casa Mița Biciclista înainte să devină un loc exclusivist. A fost naționalizată de comuniști și a ajuns să găzduiască familii fără adăpost
Mediafax
ULTIMA ORĂ! Parlamentul intră în alertă! Luni, vot decisiv pentru legile PNRR
Click
A fost prins complicele menajerei acuzate de uciderea anestezistului din Capitală. Bărbatul era urmărit internațional
Digi24
„Un alt tip de carantină”. Cum s-a schimbat viaţa de zi cu zi a oamenilor din cel mai fierbinte oraş al Europei
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată un BMW X5 cu motor V10 și transmisie manuală?
Descopera.ro
A fost descoperită cea mai rapidă stea din Calea Lactee
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Arborii antici ne avertizează când ar putea avea loc următoarea furtună solară de proporții uriașe