Prima pagină » Știri » Anunțul făcut de Ministrul Sănătății: Când va fi funcțională Secția de Arși de la Floreasca

Anunțul făcut de Ministrul Sănătății: Când va fi funcțională Secția de Arși de la Floreasca

Anunțul făcut de Ministrul Sănătății: Când va fi funcțională Secția de Arși de la Floreasca
Secția de Arși de la Spitalul Floreasca va fi funcțională înainte de sfârșitul lunii mai, a declarat, miercuri, Ministrul Sănătății Patriciu Achimaș-Cadariu, susținând că așa a fost informat de reprezentanții unității spitalicești.

În cadrul unei conferințe de presă susținută la Ministerul Sănătății, Patriciu Achimaș-Cadariu a declarat, miercuri, că Secția Arși de la Spitalul de Urgență Floreasca din Capitală va fi funcțională până la sfârșitul acestei luni, susținând că acest lucru i-a fost transmis de către reprezentanții unității medicale.

Informația vine după ce pe 21 aprilie ministrul l-a demis pe managerul spitalului Floreasca, Nicușor Louchi, pe motiv că Secția de Arși nu era funcțională în întregime deși trecuse termenul de trei luni acordat ca ultimatum.

„Secția nu e complet operațională. Am avut destulă răbdare trei luni de zile. În decembrie, dădeam un termen de trei luni. Chiar cred că nu am forțat pe nimeni să facă imposibilul. Așa mi s-a spus atunci că în trei luni poate să fie rezolvată problema”, a declarat atunci ministrul Sănătății.

Tot în cadrul conferinței de miercuri, de la sediul Ministerului Sănătății, reprezentantul Corpului de Control al instituției a anunțat că au fost finalizate verificările la Spitalul Floreasca și că urmează să fie redactat un raport. Oficialul a susținut că s-a descoperit că din luna ianuarie și până în prezent, la Secția de Arși de la Floreasca, nu s-au făcut niciun fel de intervenții medicale.

Secția de Arși de la Floreasca a fost dotată încă din anul 2013, însă abia doi ani mai târziu, în aprilie 2015, s-au eliberat avizele de funcționare. Ulterior a fost pusă problema specializării personalului medical. Costurile pentru acest proiect au fost de 8,5 milioane de euro, iar fondurile au fost alocate de Ministerul Sănătății și de Primăria Sectorului 1.

Clinica de la Spitalul Floreasca are șase saloane cu aparatură specială unică în România, unde ar putea fi tratați simultan șase pacienți cu arsuri grave. După tragedia din Colectiv, blocajul secției a dus la un scandal public, pentru că răniții cu arsuri grave nu au putut fi internați în acea secție.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
EXCLUSIV Dispare rețeta de la medicul de familie. O nouă platformă din Sănătate va fi funcțională din august, anunță ministrul Rogobete
Cancan.ro
Prognoza meteo pentru miercuri, 24 decembrie 2025. Cum va fi vremea în toată țara, în Ajunul Crăciunului
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
Capelă din București cu figuri legionare: o treime din suma pentru picturi, acoperită de stat. Ce spune Secretariatul pentru Culte
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu ar fi fost JEFUITĂ! Ce obiecte lipsesc din averea fostei ministre a Justiției, după ce a fost amplu percheziționată
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?