Prima pagină » Știri » Aproximativ 200 de persoane, la plecarea trenului regal din Sinaia

Aproximativ 200 de persoane, la plecarea trenului regal din Sinaia

Aproximativ 200 de persoane, la plecarea trenului regal din Sinaia
Aproximativ 200 de persoane, localnici și turiști, au participat, luni dimineață, în Gara regală din Sinaia, la o ceremonie organizată de Casa regală a României cu ocazia Zilei Naționale, la finalul căreia trenul regal a pornit într-o călătorie simbolică spre București.

Peste 200 de persoane, localnici din Sinaia sau turiști care petrec minivacanța de 1 Decembrie la munte, au mers, luni dimineață, în Gara regală din Sinaia, de unde trenul regal a pornit într-o călătorie simbolică organizată cu ocazia zilei de 1 Decembrie, în memoria Regelui Ferdinand I Întregitorul și a Reginei Maria.

Membrii Familiei Regale, între care principesa Margareta, principele Radu și principele Nicolae, au participat, alături de primarul orașului Sinaia, Vlad Oprea, și de reprezentanți ai administrației publice, la o ceremonie în cadrul căreia au fost împărțite stegulețe, s-a intonat imnul național și imnul regal.

Oamenii au oferit membrilor familiei regale flori, iar aceștia au stat de vorbă cu ei.

Puțin după ora 9.00, trenul regal a plecat dinspre Sinaia cu destinația Ploiești. De la Ploiești, trenul regal va merge către Buzău, Râmnicu Sărat și Focșani, garnitura urmând să aducă Familia Regală la București, luni seară.

Familia Regală a pornit sâmbătă spre Sinaia, într-un drum simbolic cu trenul regal, pentru a marca Ziua Națională a României.

Trenul regal a fost comandat de Regele Ferdinand I în anul 1926, în Italia. Trenul a fost livrat României după moartea lui Regelui Ferdinand, în anul 1928.

Și anul trecut, de 1 Decembrie, familia regală a organizat o astfel de călătorie, trenul fiind așteptat de sute de oameni în gările în care a oprit.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Ce avere și datorii are Ciprian Ciucu, noul primar al Bucureștiului. A reușit să strângă și economii
Ce se întâmplă doctore
Dieta-minune cu care a slăbit Ozana Barabancea. Are o siluetă trasă prin inel și arată mai bine ca-n tinerețe!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
(P) iPhone 13: Exemplul că tehnologia nu trebuie schimbată cu fiecare generație