Prima pagină » Știri » Avocatul Poporului anchetează cazul tinerei dintr-un centru de refugiați care a încercat să se sinucidă

Avocatul Poporului anchetează cazul tinerei dintr-un centru de refugiați care a încercat să se sinucidă

Avocatul Poporului anchetează cazul tinerei dintr-un centru de refugiați care a încercat să se sinucidă
Avocatul Poporului (AP) s-a sesizat din oficiu și face o anchetă în cazul tinerei cazate într-un centru de refugiați din București care a ajuns la spital după ce încercat să se sinucidă.

Avocatul Poporului a anunțat, joi, într-un comunicat de presă, că s-a sesizat în urma informațiilor transmise de MEDIAFAX potrivit cărora o tânără aflată într-un centru de refugiați din Capitală a încercat să se sinucidă, luând mai multe pastile, și a fost transportată la Spitalul Floreasca din Capitalî.

„Potrivit informațiilor transmise de Mediafax, o tânără armeancă aflată într-un centru de refugiați din capital a fost dusă de urgență la Spitalul Floreasca, după ce a luat mai multe pastile. Conform acelorași surse, purtătorul de cuvânt al unității sanitare a declarat că tânăra nu este în stare gravă și că i se fac investigații”, se menționează în documentul citat.

Avocatul Poporului mai precizează că, potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul General pentru Imigrări, tânăra este cazată în Centrul de Cazare și Proceduri pentru Solicitanții de Azil din București din luna martie a acestui an și a depus o cerere pentru acordarea unei forme de protecție internațională în România, solicitare care se află în curs de soluționare; iar în prezent tânăra se află sub supraveghere medicală și psihologică.

O tânără armeancă dintr-un centru de refugiați din Capitală a fost dusă de urgență, miercuri, la Spitalul Floreasca, după ce a luat mai multe pastile, declara managerul Ambulanței București, Alis Grasu. Tânăra, de aproximativ 18 ani, din Armenia, se afla în centrul de refugiați din Colentina. Ea ar fi încercat să își pună capăt zilelor, luând o doză mare de medicamente.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Un implant mai mic decât un bob de sare îți poate citi creierul în timp real