Prima pagină » Știri » BACALAUREAT 2020. Ce subiecte au picat în 2019 la Matematică

BACALAUREAT 2020. Ce subiecte au picat în 2019 la Matematică

Ioana Tudorascu
BACALAUREAT 2020. Ce subiecte au picat în 2019 la Matematică

Problele scrise la examenul de Bacalaureat 2019 au fost susținute în perioada 1 – 4 iulie 2019, cu probele scrise la Limba Română (1 iulie 2019), Limba Maternă (2 iulie 2019), proba obligatorie a profilului (3 iulie 2019) și proba la alegere a profilului (4 iulie 2019).

Absolvenții de liceu au susținut în 3 iulie 2019 proba obligatorie a profilului. Examenul la Matematică a fost susținut de elevii care au terminat liceul cu profil real și de cei care au terminat filiera tehnologică, de absolvenții de la profilul militar și de cei de la profilul pedagogic.

Cei care au temrinat profilul umanist sau filiera vocațională au susținut examenul la Istorie.

Elevii de la profilul real au avut subiecte diferite față de cei de la filiera tehnologică, după cum urmează:

Subiecte Mate-Info

Subiecte profil Tehnologic

Înscrierile pentru examenul de bacalaureat 2020 încep de pe data de 3 iunie, iar în 22 iunie încep examenele scrise. A doua zi (23 iunie) va avea loc proba scrisă la limba și literatura maternă, iar în 24 iunie se va susține proba obligatorie a profilului.

Rezultatele vor fi afișate la data de 30 iunie.

CALENDAR BACALAUREAT 2020

  • 3-10 iunie – înscrierea candidaților
  • 11-17 iunie – echivalarea și recunoașterea competențelor lingvistice și digitale
  • 22 iunie – Limba și literatura română – proba E a) – proba scrisă
  • 23 iunie – Limba și literatura maternă – proba E b) – proba scrisă
  • 24 iunie – Proba obligatorie a profilului – proba E c) – proba scrisă
  • 25 iunie – Proba la alegere a profilului și a specializării – proba E d) – proba scrisă
  • 30 iunie – Afișarea rezultatelor la probele scrise – până la ora 12:00
  • 30 iunie – Depunerea contestațiilor în intervalul orar 16:00 – 20:00
  • 1 iulie – Depunerea contestațiilor în intervalul orar 8:00 – 12:00
  • 1 – 4 iulie – Rezolvarea contestațiilor
  • 5 iulie – Afișarea rezultatelor finale

Din cauza pandemiei de coronavirus, au fost luate câteva măsuri de prevenire a răspândirii virusului. Asftel, elevii care au peste 37,3 grade, nu vor intra la examene.

De asemenea, ”Instituțiile publice și operatorii economici care desfășoară activități comerciale/de lucru cu publicul ce implică accesul persoanelor în interiorul clădirilor, iau măsuri pentru organizarea activității, astfel:

a) accesul trebuie să fie organizat astfel încât să fie asigurată o suprafață minimă de 4 mp pentru fiecare client/persoană și o distanță minimă de 2 m între oricare două persoane apropiate;

b) să nu permită accesul persoanelor a căror temperatură corporală, măsurată la intrarea în incintă, depășește 37,3°C;

c) să asigure dezinfectarea suprafețelor expuse și evitarea aglomerării de persoane, în special în zonele caselor de marcat/ghișeelor.”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Infotrafic: Se circulă fără probleme, în condiții de ploaie
Digi24
Un elev de 13 ani a înjunghiat o profesoară și a transmis totul live pe Telegram
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Cel mai sănătos mic dejun: alimentul pe care medicii îl recomandă în fiecare dimineață
Mediafax
Apariție surpriză în timp ce Trump și Modi discutau la telefon. Cine a intervenit în timpul convorbirii
Click
Lovitură dureroasă pentru Denise Rifai! Dezvăluiri neașteptate după despărțirea de Dan Alexa
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Chef Florin Dumitrescu, un nou capitol! A făcut ANUNȚUL momentului: 'Din toamnă, ne vedem la...'
Ce se întâmplă doctore
Alt divorț neașteptat în showbiz! Vedeta care s-a despărțit în mare secret! Au împreună doi copii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Care țară are cel mai mult petrol din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Cel puțin șapte rezervații naturale din Mexic, afectate de o deversare masivă de petrol