Prima pagină » Știri » Bărbatul din comuna argeșeană Merișani luat de o viitură, găsit mort în râul Argeș

Bărbatul din comuna argeșeană Merișani luat de o viitură, găsit mort în râul Argeș

Bărbatul din comuna argeșeană Merișani luat de o viitură, găsit mort în râul Argeș
Bărbatul din comuna argeșeană Merișani, dispărut în 29 iulie, în timpul inundațiilor din județul Argeș, a fost găsit mort, sâmbătă după-amiază, în râul Argeș, fiind a doua persoană din Argeș decedată după ce a fost luată de viituri, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit reprezentanților Inspectoratului de Poliție Județean Argeș, polițiștii au fost anunțați, sâmbătă după-amiază, prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 că în râul Argeș, pe luciul apei barajului Budeasa, plutește trupul unui om.

Cadavrul a fost scos din apă cu ajutorul militarilor de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Argeș, iar polițiștii l-au identificat ca fiind bărbatul dispărut în timpul inundațiilor din 29 iulie în comuna Merișani. Bărbatul avea 46 de ani și a fost luat de o viitură puternică venită pe pârâul Merișani. Deși l-au văzut când a fost luat de viitură, localnicii nu l-au putut salva.

Bărbatul din Merișani este a doua persoană care și-a pierdut viața în timpul inundațiilor care au avut săptămâna aceasta în județul Argeș. Un alt bărbat care se afla într-o căruță a fost luat de o viitură în comuna Vedea. Căruțașul a fost găsit în aceeași zi, iar medicii de la ambulanță au încercat să-l resusciteze, însă în cele din urmă bărbatul a fost declarat mort.

Alte două persoane au murit după ce au fost luate de viituri în timpul inundațiilor în județul Vâlcea. Este vorba despre un bărbat de 71 de ani, din comuna vâlceană Stroești, luat de viiturile venite pe pârâul Aninoasa. Din primele date a reieșit că bătrânul a căzut în apă în data de 28 iulie, în timp ce se afla în apropierea unei punți care a fost luată de viitură, fiind găsit trei zile mai târziu în comuna Copăceni, la aproximativ șapte kilometri distanță de locul în care a dispărut.

De asemenea, tot în județul Vâlcea, în data de 29 iulie a fost luate de ape un bărbat de 40 de ani, din comuna Stoenești. Potrivit Poliției Vâlcea, bărbatul s-a dezechilibrat și a căzut într-un canal de scurgere a apelor pluviale și în imediata apropiere a DJ 646 A, viitura formată pe canal având adâncimea de aproximativ 80 de centimetri și lățimea de aproximativ un metru. El a fost cărat de torent pe canal, pe o distanță de circa 50 de metri, până în albia pârâului Dobriceni, unde a fost surprins de debitul mare de apă și purtat în aval pe pârâu.

Trupul neînsuflețit al bărbatului a fost găsit două zile mai târziu, pe malul stâng al pârâului Govora, pe raza comunei Mihăești, la aproximativ zece kilometri de locul dispariției.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”