Prima pagină » Știri » Băsescu, despre REFERENDUM: „Trebuie multă atenție. Cred că e pripit enunțată tema”/ Fostul președinte, IRONIC la adresa lui Tăriceanu: NU are ce-i trebuie pentru prezidențiale

Băsescu, despre REFERENDUM: „Trebuie multă atenție. Cred că e pripit enunțată tema”/ Fostul președinte, IRONIC la adresa lui Tăriceanu: NU are ce-i trebuie pentru prezidențiale

Băsescu, despre REFERENDUM: „Trebuie multă atenție. Cred că e pripit enunțată tema
Fostul președinte Traian Băsescu, senator PMP, a declarat vineri seara că este foarte greu de transpus cele două teme enunțate de Klaus Iohannis pentru referendumul din 26 mai în întrebări a căror răspunsul să nu implice modificarea Constituției.

„Prima temă, introducerea în legislație de a se da amnistie și grațiere. Cred că e extrem de dificil să găsești o soluție, o întrebare aici. Ceri poporului să spună dacă e de acord să nu se dea amnistia și grațierea. E neconstituțional, că ar fi tratament diferit pentru parte din cei condamnați. Pe de altă parte, nu ești de acord cu grațierea și amnistia persoanelor condamnate pentru corupție, deși unii sunt la mica corupție. Deci un medic pe care l-ai prins cu 600 de lei mită nu poate primi amnistie și grațiere, în timp ce un violator, un pedofil, un criminal poate primi. Trebuie multă atenție. Cred că e pripit enunțată tema”, a declarat la Digi 24 Traian Băsescu.

Referitor la a doua temă, respectiv interzicerea Executivului de a emite ordonanțe de urgență pentru infracțiuni, pedespe și organizare judecătorească, fostul președinte a reamintit că domeniile interzise sunt menționate în Constituție.

Privind posibilitatea și altor autorități de a contesta la CCR ordonanțele de urgență, el a apreciat că această atribuie nu ar trebui dată CSM sau ICCJ, ci președintelui României.

„Președintelui României (ar trebui dată această atribuție – n.r.), pentru că are maximă responsabilitate. Eu aș zice să ne ferim să mai dăm responsabilități bugetarilor. Bugetarul, după ce prinde putere, vrea să fie veșnic. Eu cred că președintele României ar trebui să aibă dreptul de a ataca ordonanțele de urgență, nu CSM, se bagă în legislativ și nu e în regulă. Înalta Curte intră în aceeași categorie (alături de CSM – n.r.)”, a mai spus Băsescu.

El s-a declarat sceptic în privința rezultatului referendumului, dar a spus că îl va susține „având în vedere riscurile eșecului”.

„E foarte greu să se transpună temele în niște întrebări ale căror răspunsuri să nu modifice Constituția. Nu exclud posibilitatea ca electoratul să fi obosit de atâtea dezbateri despre justiție. Există riscul să nu se facă cvorumul de validare și atunci să vedeți PSD cum vine pe cai mari și spune , pentru că obiectivul lor de fond e să aibă control asupra justiției”, a mai spus fostul președinte.

Băsescu, ironic la adresa lui Tăriceanu: Câștigă experiență. Nu are ce-i trebuie pentru prezidențiale

Fostul președinte Traian Băsescu a declarat vineri seara că singurul politician cu șanse să câștige alegerile prezidențiale este actualul șef al statului, Klaus Iohannis. El l-a ironizat pe Călin Popescu Tăriceanu, care a declarat că, dacă va candida, va câștiga aceste alegeri.

„Experiență. Nu câștigă, nu are ce-i trebuie ca să câștige o astfel de competiție”, a spus la Digi 24 Traian Băsescu, în momentul în care realizatorul TV cita din Călin Popescu Tăriceanu, care a spus joi că va câștiga alegerile prezidențiale dacă va candida.

Fostul președinte a mai spus că actualul șef al statului, Klaus Iohannis, în momentul de față nu are adversari cu șanse de câștig.

„De fapt, nici nu s-au anunțat. Singurul politician care a spus că va candida este președintele. Ceilalți nu au spus. (Pe Dacian Cioloș – n.r.) intrând în competiție îl văd, că uneori îți iau Dumnezeu mințile la tinerețe, dar nu-l văd câștigând. (Liviu Dragnea – n.r.) visul ăsta îl are. Depinde cum vor evolua lucrurile, dar el nu are nicio șansă”, a adăugat Băsescu.

Chestionat joi cu privire la scor cu care crede că PSD-ALDE îl va obține la alegerile prezidențiale, Călin Popescu Tăriceanu a răspuns că „voi câștiga dacă voi candida”, precizând că decizia în coaliție va fi luată după europarlamentare și că e pregătit pentru o candidatură.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce nu se ieftinește benzina, deși petrolul s-a prăbușit? Explicația care îi va ENERVA pe șoferi
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Prosport.ro
Mayra, fiica lui Ilie Dumitrescu, poze fără inhibiții la 20 de ani! Apariția cu care a întors toate privirile
Adevarul
Drumul Regelui, noua șosea din Munții Zarandului. De la bârlogul haiducilor lui Față Neagră la casa lui Arsenie Boca și Vața Băi
Mediafax
Super El Niño scapă de sub control. Urmează luni cu fenomene EXTREME
Click
Zodiile care se vor bucura de succes pe toate planurile până pe 9 iulie. Nativul care se află în centrul atenției și atrage toate oportunitățile
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Cel mai ieftin oraș din România. O garsonieră costă 7.500€ acum, în luna iulie 2026
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Oltcit, relansat la Craiova sub umbrela Ford? Cum ar putea arăta și ce dotări ar avea, în 2026, noua mașină românească
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
O fosilă de 518 milioane de ani este cea mai veche dovadă a existenței colților de păianjen