Prima pagină » Știri » Băsescu: Menținerea restricțiilor de muncă pentru români, o piedică pentru Piața Unică

Băsescu: Menținerea restricțiilor de muncă pentru români, o piedică pentru Piața Unică

Băsescu: Menținerea restricțiilor de muncă pentru români, o piedică pentru Piața Unică
Președintele Traian Băsescu a afirmat, în întrevederea cu Michel Barnier, comisarul european pentru Piața Internă și Servicii, că decizia unor state UE de a menține restricțiile la angajare pentru români reprezintă o piedică în valorificarea deplină a potențialului pieței unice.

Președintele Traian Băsescu a afirmat, în întrevederea cu Michel Barnier, comisarul european pentru Piața Internă și Servicii, că decizia unor state UE de a menține restricțiile la angajare pentru români reprezintă o piedică în valorificarea deplină a potențialului pieței unice.

Președintele Traian Băsescu a afirmat, în întrevederea cu Michel Barnier, comisarul european pentru Piața Internă și Servicii, că decizia unor state UE de a menține restricțiile la angajare pentru români reprezintă o piedică în valorificarea deplină a potențialului pieței unice.

„Șeful statului a menționat, în acest context, că este important ca eforturile Comisiei să se concentreze și pe respectarea principiului fundamental al liberei circulații, mobilitatea lucrătorilor fiind una dintre resursele principale ale pieței interne. Domnul președinte Traian Băsescu a relevat că decizia unor state membre de a menține restricțiile la angajare pentru cetățenii români până la finalul anului viitor constituie o piedică în valorificarea deplină a potențialului pieței interne”, a afirmat Băsescu, potrivit unui comunicat transmis de Administrația Prezidențială.

De asemenea, Băsescu a reiterat sprijinul României față de obiectivul de consolidare și desăvârșire a Pieței Unice, unul dintre cele mai importante avantaje competitive ale Uniunii în plan global. El a salutat eforturile Comisiei Europene de continuare a acestui proces prin adoptarea Actului pentru Piață Unică II.

La rândul său, comisarul Michel Barnier a semnalat necesitatea unor eforturi suplimentare pentru a finaliza negocierile cu privire la propunerile restante din cadrul Actului pentru Piață Unică I.

În ceea ce privește Actul pentru Piață Unică II, oficialul european a menționat că acesta reprezintă un al doilea set de acțiuni prioritare dedicate pieței interne, pe care Comisia le consideră în măsură să genereze efecte pozitive reale în economie și să crească încrederea cetățenilor și a mediului de afaceri în Piața Unică și în beneficiile pe care aceasta le poate genera, se mai evidențiază în comunicatul Președinției.

Șeful statului afirma în mai 2012 că o liberalizare completă a pieței forței de muncă în Uniunea Europeană este un element de creștere economică.

„Nu putem fi într-un soi de limbaj dublu: când este vorba de piață unică liberalizată, să putem cumpăra orice, oriunde pe teritoriul Uniunii Europene, să facem tot felul de afaceri, să fim de acord, iar când vine vorba de libera circulație a forței de muncă, să mai avem încă nouă state care au restricții pentru forța de muncă din România. Deci lucrurile trebuie discutate foarte deschis și cinstit. Nu putem să vorbim numai de bani. Sunt convins că o liberalizare completă a pieței forței de muncă în Uniunea Europeană este un element de creștere economică. De ce, atunci vorbim doar de liberalizarea pieței unice, când e vorba de IT, când e vorba de orice altceva, de industrie, de economie, dar nu și de piața forței de muncă”, afirma Băsescu.

Cele 9 țări UE care mențin parțial sau integral restricțiile de muncă pentru lucrătorii români și bulgari până la finalul 2013, când expiră perioada de tranziție de 7 ani prevăzută de tratatele de aderare, sunt Marea Britanie, Irlanda, Germania, Belgia, Franța, Luxemburg, Malta, Olanda și Austria.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani