Prima pagină » Știri » Băsescu răspunde acuzațiilor făcute de Cristoiu: Nu maestre, nu datorez nimic STS

Băsescu răspunde acuzațiilor făcute de Cristoiu: Nu maestre, nu datorez nimic STS

Băsescu răspunde acuzațiilor făcute de Cristoiu: Nu maestre, nu datorez nimic STS
Traian Băsescu a reacționat, marți, după ce jurnalistul Ion Cristoiu l-a acuzat că apără Serviciul de Telecomunicații Speciale pentru că îi datorează multe. Fostul președinte transmite că nu are nimic de datorat instituție, însă o apără pentru că aceasta nu dispune de echipamentul necesar.

„De câteva zile, jurnalistul Ion Cristoiu a lansat o teorie a datoriilor mele față de STS. Răspunsul meu simplu și categoric este: -Nu maestre, nu am niciun fel de datorie față de STS-. Cariera mea politică, victoriile în alegeri, fie că au fost pentru Primăria Capitalei, pentru Cotroceni sau în referendumurile de destituire se datorează românilor, mie și PD/PDL. (…) Domnule Cristoiu, voi continua să-i susțin spunând adevărul despre dotarea de care dispune STS, până când instituția va achiziționa propriul sistem de localizare a telefoanelor mobile”, a scris Traian Băsescu, pe Facebook.

El a adăugat că apără STS, deoarece nu dispune de mijloacele tehnice pentru localizare.

„De ce apăr STS? Iată de ce:
-STS nu dispune de mijloacele tehnice pentru localizare;
-STS primește informațiile de localizare de la operatorii de telefonie mobilă și le transferă așa cum le primește către beneficiari;
-.STS a fost tot timpul, și este și acum, în riscul de a fi preluat de guvern și integrat în Ministerul de Interne sau în Ministerul Apărării, ceea ce ar duce la politizarea instituției și la decredibilizarea siguranței comunicațiilor statului ;
-Dintre procurori, polițiști și STS, aceștia din urmă au cea mai redusă capacitate de ripostă publică, iar în fază inițială pur și simplu au fost pe nedrept copleșiți de acuzații ;
-.Este instituția Statului Român care concentrează cei mai mulți și cei mai valoroși informaticieni”, a adăugat Băsescu.

Jurnalistul Ion Cristoiu a făcut o analiză dură a clasei politice, după reacțiile în cazul Caracal, spunând că acestea arată că Traian Băsescu este unul dintre cei care datorează multe STS.

„Reacția fostului președinte Traian Băsescu, unul dintre cei care datorează multe STS, la acuzațiile din presă aduse instituției specializate în întinderea de cabluri prin București, ca să poată fi mîndri demnitarii că vorbesc Pe scurt, confirmă cele ce am scris și spus despre cine protejează pe generalii incompetenți și corupți. Fostul președinte e în ultima vreme într-o agitație mediatică vecină cu febra. Pentru apărarea STS a alergat de la o televiziune la alta. Fără să obosească, desigur, deoarece îl cară în spinare SPP-iștii. Prestigiul de fost președinte îl obligă să fie mai prudent cu invitațiile televiziunilor de știri de a se pronunța oricînd și despre orice”, a afirmat Ion Cristoiu.

Traian Băsescu susținea duminică seară la un post de televiziune că STS trebuie dotat cu echipamente noim deoarece nu dispune de aparatura necesară pentru localizarea locației.

Foto: Hepta

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Persoanele cu dublă cetățenie nu vor mai avea acces în Marea Britanie dacă nu prezintă pașaport britanic valabil
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Maria Iordănescu, urmărită și pe stradă, și în local. Panică în vacanță pentru fiica lui Anghel Iordănescu
Mediafax
Președintele PSD București, Daniel Băluță: Privind în perspectivă, este normal să iau în calcul o candidatură pentru Capitală
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Primele imagini cu mașina din București care a izbucnit în flăcări
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Hannah Arendt și „banalitatea răului”: de ce oamenii obișnuiți pot deveni complici ai nedreptății