Prima pagină » Știri » Boala care face ravagii în această toamnă în România: 40% mai multe cazuri decât anul trecut

Boala care face ravagii în această toamnă în România: 40% mai multe cazuri decât anul trecut

Boala care face ravagii în această toamnă în România: 40% mai multe cazuri decât anul trecut
E avalanșă de viroze respiratorii, iar epidemiologii se așteaptă deja și la cazuri de gripă. Numărul îmbolnăvirilor a crescut cu aproape 40% față de toamna trecută. Vremea s-a răcit brusc, imediat după ce copiii s-au întors la școală, ceea ce a favorizat înmulțirea cazurilor. După foarte mulți ani, însă, și vaccinarea antigripală gratuită poate începe mai devreme.

Aproape 72 de mii de români au fost diagnosticați cu infecții respiratorii acute, numai în prima săptămână a lunii, față de 52 de mii toamna trecută.

În Dolj, au fost peste o mie cu viroze, într-o săptămână. Bolnavii au ajuns să stea și câte doi în pat, la spital. Grav e că mulți părinți nu-i duc pe copii la control și le dau antibiotice, scrie TVR.

Medicii spun că nu avem încă izolate primele tulpini de virus gripal, însă atunci când se intensifică circulația virusurilor care produc infecții respiratorii, de multe ori putem să anticipăm și un sezon gripal mai precoce. Și campania de vaccinare antigripală poate începe însă mult mai devreme, până la sfârșitul lui octombrie, după mulți ani în care dozele gratuite au ajuns și în decembrie.

500.000 de doze de la ministerul Sănătății sunt disponibile pentru copii, bolnavi cronici, vârstnici și personal sanitar, iar stocul poate fi suplimentat.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Ce întrebare o scoate din sărite pe Gabriela Oțil. Are legătură cu micuțul Tiago: „Am dat înapoi…”
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Scheletul celui mai rar mamifer marin din lume, reconstruit digital pentru a ajuta la salvarea speciei