Prima pagină » Știri » Bogdan Despescu la sediul MAI: ”Vor exista mai mulți polițiști în mediul școlar. Structura nou înființată va funcționa odată cu începerea anului școlar”

Bogdan Despescu la sediul MAI: ”Vor exista mai mulți polițiști în mediul școlar. Structura nou înființată va funcționa odată cu începerea anului școlar”

Bogdan Despescu la sediul MAI: ”Vor exista mai mulți polițiști în mediul școlar. Structura nou  înființată va funcționa odată cu începerea anului școlar”

Bogdan Despescu a susținut o conferință de presă în urmă cu puțn timp despre elaborarea unui nou Plan Național de Acțiune pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor și personalului didactic, anunțând înființarea unei noi structuri în cadrul Poliției Române, denumită ”Politia Siguranță Școlară” care se va concentra pe  prevenirea consumului de droguri,  traficului de persoane și violenței juvenile în vederea îmbunătățirii unui sistem educațional antiinfractional. Astfel, posturile alocate Poliției Române au fost suplimentate cu un număr de 266 de funcții de polițiști.

Marcel Vela a elaborat un nou Plan Național de Acțiune pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor și personalului didactic

Bogdan Despescu: ”Marcel Vela a elaborat un nou Plan Național de Acțiune pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor și personalului didactic”

”La inițiativa ministrului de Interne, Marcel Vela, a elaborat un nou Plan Național de Acțiune pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor și personalului didactic, și pentru prevenirea delincvenței juvenile în incinta și în zonele adiacente unităților de învățământ preuniversitare”. (…)

MAI a decis să înființeze o nouă structura în cadrul Poliției Române, denumită ”Politia Siguranță Școlară” care se va concentra pe  prevenirea consumului de droguri,  traficului de persoane și violenței juvenile în vederea îmbunătățirii unui sistem educațional antiinfractional.

Bogdan Despescu: ”Vor exista mai mulți polițiști în mediul școlar odată cu începerea anului școlar. Se suplimentează posturile alocate Poliției Române, cu un număr de 266 de funcții de polițiști”

”Țînând cont de preocuparea MAI în ceea ce privește siguranța elevilor și a cadrelor didactice, ministrul Afacerilor Interne a luat decizia înființării unei structuri distincte în cadrul Poliției Române. Structura nou înființată va îmbunătăți parteneriatul școală-autorități în vederea îmbunătățirii unui sistem educațional antiinfractional. Astfel, vor exista mai mulți polițiști în mediul școlar, respectiv în procesul educațional. Politstii vor identifica mediile favorabile comiterii de infracțiuni și vor stabili cu reprezentanții unităților de învățământ, cu reprezentanții ONG-urilor, precum și cu autoritățile locale. Structura nou înființată, denumită ”Politia Siguranță Școlară” va acordă o mare importanta măsurilor preventive, concentrându-se pe identificarea factorilor generatori și eliminarea din timp a potentialilor riscuri, în principal pentru prevenirea consumului de droguri,  trafic de persoane și violență juvenilă. Structura se constituie prin ordin al MAI, prin suplimentarea posturilor alocate Poliției Române, cu un număr de 266 de funcții de polițiști. Structura va funcționa odată cu începerea anului școlar, atât la nivelul Inspectoratului General al Poliției Române, cât și la nivelul inspectoratelor județene de poliție, respectiv  Direcției generale de Poliție a Municpiului București”, a declarat chestorul-sef de politie la sediul MAI.

Declarații de presă, la sediul MAI

Declarații de presă, la sediul MAI

Posted by Ministerul Afacerilor Interne, Romania on Tuesday, September 1, 2020

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit o galaxie spirală masivă de la începuturile Universului