Prima pagină » Știri » București: Numărul infracțiunilor stradale violente, în scădere față de 2006

București: Numărul infracțiunilor stradale violente, în scădere față de 2006

Numărul infracțiunilor stradale comise cu violență a scăzut în primele 11 luni din 2007, cu peste zece la sută, față de perioada similară a anului trecut, a informat, duminică, Poliția Capitalei.

Numărul infracțiunilor stradale comise cu violență a scăzut în primele 11 luni din 2007, cu peste zece la sută, față de perioada similară a anului trecut, a informat, duminică, Poliția Capitalei.

Numărul infracțiunilor stradale comise cu violență a scăzut, în primele 11 luni ale anului 2007, cu 11,2 la sută, față de aceeași perioadă a anului 2006, de la 980 la 872.

Potrivit unui statistici lunare comparative privind numărului de infracțiuni cu violență comise în anul 2006 și 2007, o diferență semnificativă a fost înregistrată în luna ianuarie (112 astfel de fapte în anul 2006, față de 47 în 2007).

Cel mai mare număr de astfel de fapte (79), comise în anul 2007, a fost înregistrat în luna aprilie, iar cel mai mic în luna ianuarie (47).

Numărul tâlhăriilor (cele mai numeroase infracțiuni comise cu violență) a scăzut, de la 1.629 în anul 2006, la 1.271 în 2007, iar pe segmentul stradal fenomenul a înregistrat o scădere de la 876 de astfel de fapte comise în 2006, la 792 în 2007.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică