Prima pagină » Știri » Bugetul Capitalei a fost rectificat. De unde taie Oprescu bani

Bugetul Capitalei a fost rectificat. De unde taie Oprescu bani

Bugetul Capitalei a fost rectificat. De unde taie Oprescu bani
Consilierii municipali au aprobat miercuri rectificarea bugetului Capitalei cu 648 milioane lei în minus. Cu toate că nu au văzut înainte de ședința de consiliu proiectul,așa cum prevedea legea, consilierii au cerut o pauză de un sfert de oră să-l poată vedea.

Consilierii municipali au aprobat miercuri rectificarea bugetului Capitalei cu 648 milioane lei în minus, așa cum a propus Sorin Oprescu. În urma rectificării vor avea mai puțini spitalele, asistența socială și autoritatea pentru maidanezi.

Astfel, Administrația Spitalelor primește mai puțin cu 27,7 milioane lei, Primăria Municipiului București mai puțin cu 446 milioane lei, Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor mai puțin cu  9 milioane lei,  Direcția Generală de Asistență Socială cu 2,8 milioane lei mai puțin și Administrația Monumentelor  cu 6,4 milioane lei mai puțin.

În timpul ședinței, Sorin Oprescu a declarat că banii care au fost tăiați de fapt nu existau în buget. „Rectificarea se referă la cei 350 milioane lei pe care Guvernul ni-i datorează pentru Stadionul Național, iar restul reprezintă cotele defalcate din TVA pe care Guvernul nu le-a plătit până acum. Sunt sume virtuale”, a spus Sorin Oprescu.

Consilierii PDL au declarat înainte de ședință că nu sunt de acord cu rectificarea bugetară pentru „este cauzată de faptul că primăria nu își valorifică cum trebuie patrimoniul și nu atrage fonduri europene”.

„În primii 2 ani ai primului mandat al lui Sorin Oprecu rămâneau nefolosiți în medie 400 de milioane de lei pe an. Din 201, Sorin Oprescu, deranjat de atenția strictă a Consiliului General pe partea de cheltuieli a practicat o politică dezastruoasă de umflare a veniturilor. Această politică îi permitea primarului general să facă la începutul anului cheltuielile care îl interesau, pentru ca mai apoi, în decembrie, să constate că nu s-au realizat veniturile pentru a obliga Consiliul General la o rectificare bugetară în minus. Așa am fost obligați să rectificăm în minus, în 2011 – 207 milioane de lei, în 2012 – 350 milioane de lei, iar astăzi suntem obligați, la sfârșitul anului 2013, să tăiem nu mai puțin de 648 milioane lei. Adică peste 147 de milioane de euro”, a declarat Mircea Raicu, liderul consilierilor PDL.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Patru zodii vor triumfa, începând cu data de 13 aprilie. Acești nativi vor avea noroc în dragoste, carieră și pe plan financiar
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Obiceiurile alimentare contează mai mult decât am crede pentru adolescenți