Prima pagină » Economic » Casă eco pentru români | Administrația Fondului de Mediu va plăti 20.000 de lei celor care își montează celule fotovoltaice

Casă eco pentru români | Administrația Fondului de Mediu va plăti 20.000 de lei celor care își montează celule fotovoltaice

Casă eco pentru români | Administrația Fondului de Mediu va plăti 20.000 de lei celor care își montează celule fotovoltaice
Ministrul Dezvoltării, Daniel Suciu, și președintele AFM, Cornel Brezuică, au semnat, luni, un contract de finanțare de 636 de milioane de lei pentru Programul Casa verde fotovoltaice. Prin acest program se finanțează suma de 20.000 de lei pentru un beneficiar, persoană fizică.

„Încheiem azi un contract între Ministerul Dezvoltării, care este finanțatorul, care are banii, 636 de milioane de lei pentru Programul Casa verde fotovoltaice, program care se va semna între domnul vicepremier Suciu și domnul președinte al AFM domnul Brezuică. Ne-am gândit să îmbunătățim programul Casa Verde. (…) Cea mai bună metodă este să montăm celule fotovoltaice pe casele noastre și, un lucru extrem de important, în Parlament s-a votat o lege prin care ne dă dreptul fiecăruia deintre noi să devenim producători de energie electrică”, a anunțat, luni, ministrul Mediului, Grațiela Gavrilescu.

Potrivit ministrului, înscrierea va începe de pe data de 9 septembrie, iar finanțarea este de 20.000 pentru fiecare beneficiar.

„Pentru că acest program se va referi concret la toți românii care vor putea în data de 9 septembrie, prin toți instalatorii care azi se vor putea regăsi pe lista care va fi publicată pe site-ul Administrației Fondului pentru Mediu, românii vor putea semna contracte cu acești instalatori, după care trebuie să-și ia avizul tehnic pentru montatul acestor celeule fotovoltaice”, a mai precizat Gavrilescu.

Ministrul a mai precizat că se aproximează 33.000 de unități locative care vor fi posesoarele acestor celule fotovoltaice.

„Îmi doresc foarte mult ca după semnarea acestui contract să ne mutăm orizontul de atenție și spre localitățile care nu au acces la rețeaua de electricitate. Trebuie să găsim soluții și pentru aceste comunități din România”, a declarat și Daniel Suciu, ministrul Dezvoltării Regionale.

Potrivit lui Cornel Brezuică, președintele AFM, săptămâna viitoare urmează semnarea contractelor cu instalatorii avizați.

„Azi afișăm lista cu toți instalatorii avizați de Administrația Fondului pentru Mediu, iar săptămâna viitoare să perfectăm toate contractele cu respectivii instalatori, iar de pe data de 9 septembrie, toate persoanele fizice care doresc să acceseze programul, pot merge le unul dintre respectivii instalatori de pe listă, și prin intermediul acestora pot depune electronic”, a declarat, luni Cornel Brezuică.

Toate detaliile tehnice pentru cei care vor să-și monteze celule fotovoltaice pot fi consultate aici: https://www.afm.ro/main/programe/sisteme_fotovoltaice/2019/prezentare_program_sisteme_fotovoltaice.pdf.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul MORT în atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Sesizare penală după controlul la complexul Cosmopolis: Ministrul Mediului reclamă un „atentat la sănătatea publică”
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Când vin ploile? Meteorologii au actualizat prognoza pentru următoarele două săptămâni