Prima pagină » Știri » Cazul din Caracal reîncălzește o „ciorbă rece”: Afaceristul „Codiță” i-ar fi oferit 1.200 de euro pe lună lui Andrei Păunescu, pentru a-l ajuta să deschidă o televiziune

Cazul din Caracal reîncălzește o „ciorbă rece”: Afaceristul „Codiță” i-ar fi oferit 1.200 de euro pe lună lui Andrei Păunescu, pentru a-l ajuta să deschidă o televiziune

Cazul din Caracal reîncălzește o „ciorbă rece
În urmă cu zece ani, un cotidian central a publicat un material despre modul în care afaceristul Remus Rădoi - zis „Codiță" - ar fi colaborat cu nimeni altul decât Andrei Păunescu, fiul poetului Adrian Păunescu.

„Plătit cu 1.200 de euro pe lună, Păunescu junior a fost «racolat» de interlopul caracalean Remus Rădoi, zis «Codiță», pentru a-l folosi la obținerea unei licențe de emisie TV. Fiul lui Adrian Păunescu a fost, până de curând, director de televiziune la RED TV Caracal, patronată de interlopul «Codiță»”, scria „Adevărul”, la acea vreme.

Păunescu a intrat în industria tv după ce și-a încercat norocul la cenaclurile tatălui său și a predat jurnalismul.

În 2008, Remus Rădoi, patronul unei firme de bodyguarzi din Caracal, a făcut demersuri la CNA pentru a obține licența pentru un post tv.

„Codiță” a înființat o firmă și a stabilit numele televiziunii: Red TV. În aprilie 2008, Remus Rădoi l-a ales pe Andrei Păunescu pentru funcția de director general al postului.

Director de programe a fost Dinu Maxer, fost membru al boyband-ului Axxa, din anii 2000.

Investiția în Red TV ar fi ajuns la 1,2 milioane euro. Relația dintre „Codiță” și Păunescu s-a stricat după divergențe legate de viitorul televiziunii: „Eu sunt mai modernist, dânșii aveau o concepție mai veche”, a spus „Codiță”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Eva în costum de baie! Prezentatoarea TV i-a uimit pe fani
Adevarul
Trump, mesaj furibund pentru Iran: „Deschideți strâmtoarea, nenorociți nebuni, sau veți trăi în Iad. Slăvit să fie Allah”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Țigările electronice pot duce la apariția cancerului, avertizează oamenii de știință