Prima pagină » Știri » Ce a descoperit șeful CNADNR când s-a dus neanunțat pe șantierul de pe DN 66: Atmosfera era de Adormirea Maicii Domnului

Ce a descoperit șeful CNADNR când s-a dus neanunțat pe șantierul de pe DN 66: Atmosfera era de Adormirea Maicii Domnului

Ce a descoperit șeful CNADNR când s-a dus neanunțat pe șantierul de pe DN 66: Atmosfera era de Adormirea Maicii Domnului
Șeful CNADNR, neanunțat, pe șantierul de pe DN 66: Atmosfera era de Adormirea Maicii Domnului

Directorul Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR), Narcis Neaga, a avut, miercuri, o întâlnire, la Târgu Jiu, cu reprezentanții firmelor care sunt implicate în modernizarea porțiunii respective de drum, întrebându-i, cu această ocazie, de ce își bat joc de transportatorii români și de ce au mai solicitat închiderea circulației dacă nu respectă graficele de lucru, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Șeful CNADNR a precizat, cu această ocazie, că, marți a fost de unul singur în vizită pe șantierele în care, teoretic, ar trebui să se lucreze la modernizarea unor drumuri din județul Gorj, cele constatate pe teren nefiindu-le deloc favorabile constructorilor, care și așa înregistrează întârzieri mari în executarea lucrărilor.

„Până la Lainici, de la Petroșani, aș vrea să vă spun că atmosfera era de parcă era Adormirea Maicii Domnului pe șantier. Am întâlnit o echipă de cinci muncitori care puneau plase, o altă echipă care punea plase, se lucra la două podețe cu câte patru muncitori la fiecare podeț. Să știți că i-am filmat și pot demonstra asta. Din cei patru doi lucrau și doi stăteau prin tufișuri. Aș dori să îmi explicați pentru ce ați cerut întreruperea traficului și pentru ce există această bătaie de joc la adresa transportatorilor din România?” i-a întrebat Neaga pe reprezentanții constructorilor.

Unul dintre constructorii prezenți la întâlnire a încercat să-i explice șefului CNADNR că „de mâine” se va lucra într-un ritm mai bun, Narcis Neaga menționând că nu acceptă „de mâine”, el fiind interesat de ce nu s-a lucrat „până acum”.

„Contractual am să vă penalizez, explicațiile sunt de neacceptat. Suntem în luna mai și nu ați făcut nicio lucrare la drum. Nu ați început până acum nicio lucrare la drum. Vă rog să explicați de ce, nu ce faceți de mâine, ci de ce nu ați făcut până acum?”, a spus Neaga către Antonio Seve, reprezentant al firmei spaniole Copisa Constructore Pirenaica.

Conform cifrelor vehiculate în timpul discuțiilor, pe tronsonul respectiv de drum constructorii au realizat doar 13,5% din proiect, deși până acum ar fi trebuit să ajungă la 87% din lucrările pe care ar trebui să le finalizeze spre sfârșitul anului.

Un alt tronson vizitat de Neaga a fost cel dintre Rovinari și Bumbești Jiu, unde lucrările au început în 2006, anul trecut CNADNR contractând o altă firmă pentru a continua proiectul după ce, până atunci, o firmă din Ungaria realizase doar 4% din proiect. În prezent, pe șantierul respectiv lucrările au fost realizate în proporție de 17%, față de 41% cât ar fi trebuit să fie atins dacă s-ar fi lucrat conform contractului semnat de constructori cu CNADNR.

Neaga le-a transmis constructorilor prezenți la întâlnire că va mai vizita șantierele respective de mai multe ori în perioada următoare, fără să își anunțe vizitele, dorința sa fiind aceea de respectare a graficelor lucrărilor programate. Șeful CNADNR a menționat că nu dorește o prelungire a termenelor de execuție a lucrărilor întrucât transportatorii înregistrează pierderi în această perioadă, fiind nevoiți să ocolească zona și să parcurgă distanțe mult mai mari.

Circulația prin Defileul Jiului, pe tronsonul Petroșani – Bumbești Jiu, este închisă în fiecare zi lucrătoare de dimineața de la ora 8.00 până seara la ora 20.00, o pauză de două ore, între 12.00 și 14.00, fiind luată de muncitori pentru ca în acest interval șoferii care așteaptă la intrările în Defileu să își poată continua traseul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Satul inedit unde poți primi o casă gratis. Care este singură cerință a proprietarilor: „Nu avem alte condiții”
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Singura imagine cunoscută cu o femeie romană luptând cu un animal sălbatic într-o arenă