Prima pagină » Știri » Cel mai mare venit obținut de un român. Cât a câștigat acesta într-o singură lună

Cel mai mare venit obținut de un român. Cât a câștigat acesta într-o singură lună

Cel mai mare venit obținut de un român. Cât a câștigat acesta într-o singură lună
Aproape 620.000 de persoane fizice au obținut în 2014 peste 8,2 miliarde lei sub formă de venituri din profesii libere, venituri comerciale, drepturi de proprietate intelectuală și din cedarea folosinței bunurilor, potrivit datelor Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF), scrie ZF.

Cel mai mare venit obținut de o persoană fizică în 2014 a fost de 19,97 milioane de lei brut (circa 1,6 milioane de lei brut pe lună), obținut în București de o persoană cu profesie liberă, categorie în care intră avocații, auditorii financiari, consultanții fiscali, contabilii, farmaciștii, medicii, notarii sau traducătorii.

„Ca o persoană fizică să obțină 20 de milioane de lei, adică 4,4 milioane de euro, este foarte mult, există firme de avocatură care fac mai puțin de 250.000 de euro pe an. Orice PFA cu venituri de peste 100.000 de euro este automat plătitor de TVA, deci sigur persoanele fizice aflate în topul veniturilor din 2014 sunt mari plătitoare de taxe”, a explicat Valentina Saygo, Managing Partner în cadrul companiei de consultanță fiscală Ask for Accounting.

Pe locul doi în topul celor mai mari venituri în 2014 se află un liber-profesionist din Timiș care a încasat 16,8 milioane de lei în 2014, urmat de o persoană fizică din Teleorman, care a încasat 15 milioane de lei din venituri comerciale.

De altfel, 13 dintre cele mai mari 20 de venituri obținute de persoane fizice în 2014 sunt venituri comerciale, în această categorie intrând veniturile din comerț și din prestări de servicii, altele decât cele din profesii libere.

Și veniturile persoanelor fizice autorizate din sectorul IT sunt venituri din activități independente care se încadrează în categoria veniturilor comerciale.

„Este greu de spus ce tip de activități a desfășurat persoana fizică ce a obținut venituri de 20 de milioane de lei. Poate fi, de exemplu, un avocat sau un notar implicat în tranzacții uriașe, cum sunt cele de preluare a unui portofoliu de credite neperformante și care au negociat un procent din valoarea tranzacției”, a explicat Andrei Caramitru, senior partner în cadrul firmei de consultanță în management McKinsey.

În total, dintre cele 620.000 de persoane fizice care au obținut venituri non-salariale în 2014, cele mai multe au avut activități comerciale (peste 278.000 de contribuabili depunând la Fisc declarația 200 pentru categoria „venituri comerciale”).

De asemenea, aproape 189.000 de contribuabili au avut venituri din drepturi de proprietate intelectuală (categorie în care intră veniturile din brevete de invenții, drepturi de autor etc.), venituri din profesii libere (unde s-au înregistrat peste 111.000 de contribuabili) și venituri din cedarea folosinței bunurilor (peste 41.000 de persoane fizice).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cum a reușit România să exporte banane în valoare de 3,4 milioane de euro?