Prima pagină » Știri » Controale la tiruri și centre comerciale. Mărfuri de peste 1 milion de lei, blocate de polițiști

Controale la tiruri și centre comerciale. Mărfuri de peste 1 milion de lei, blocate de polițiști

Controale la tiruri și centre comerciale. Mărfuri de peste 1 milion de lei, blocate de polițiști
Mărfuri de 1 milion de lei au fost indisponibilizate și cinci dosare penale au fost întocmite pentru evaziune fiscală și spălare de bani, în urma controalelor efectuate de polițiști pe raza Capitalei, joi și vineri, la 131 de tiruri și în trei centre comerciale, informează Poliția Română.

Mărfuri de 1 milion de lei au fost indisponibilizate și cinci dosare penale au fost întocmite pentru evaziune fiscală și spălare de bani, în urma controalelor efectuate de polițiști pe raza Capitalei, joi și vineri, la 131 de tiruri și în trei centre comerciale, informează Poliția Română.

La acțiune au participat peste 100 de polițiști ai Direcției Rutiere din Inspectoratul General al Poliției Române, polițiști de investigare a fraudelor, de ordine publică și de rutieră din cadrul Poliției Capitalei.

În cadrul acțiunii pentru prevenirea evaziunii fiscale în domeniul achizițiilor intracomunitare și al transportului de mărfuri, au fost verificate 131 de tiruri care transportau mărfuri provenite din achiziții intracomunitare din Bulgaria, Grecia, Germania, Olanda, Italia și Spania, precum și trei centre comerciale din municipiul București.

Astfel, au fost indisponibilizate patru autotrenuri încărcate cu 100 de tone de carne de pui și produse congelate și un autotren încărcat cu 19 tone de fructe (struguri și pepeni). Valoarea totală a mărfurilor depășește 1.000.000 de lei.

De asemenea, pentru șapte autotrenuri încărcate cu produse congelate, sunt continuate verificările față de reprezentanții firmelor. Aceștia sunt cercetați în cadrul a cinci dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de evaziune fiscală și spălare de bani.

Pentru efectuarea tuturor verificărilor în timp real, la nivelul Poliției Capitalei au acționat echipe mobile de polițiști, care au preluat informațiile transmise de colegii aflați în filtrele rutiere și în centrele comerciale, cu privire la datele de identificare ale societăților comerciale, deplasându-se de urgență la sediile sociale ale acestora. Astfel, polițiștii au verificat legalitatea funcționării acestor societăți comerciale, obiectul de activitate, fluxul transporturilor de marfă și al plăților efectuate către furnizorii externi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Europa a dezvăluit un posibil rival pentru racheta Starship de la SpaceX