Prima pagină » Știri » Copilul căzut în puț are în continuare probleme respiratorii. Vineri va fi consultat neurologic

Copilul căzut în puț are în continuare probleme respiratorii. Vineri va fi consultat neurologic

Copilul căzut în puț are în continuare probleme respiratorii. Vineri va fi consultat neurologic
Copilul de doi ani, care a căzut într-un puț din județul Teleorman și a fost scos după 10 ore, are în continuare probleme respiratorii, deși a fost detubat, un consult neurologic urmând să aibă loc vineri, a anunțat purtătorul de cuvânt al Spitalului Grigore Alexandrescu, Raluca Alexandru.

„A răspuns tratamentului aplicat. Pulmonar nu putem să spunem că este foarte bine, are probleme respiratorii, dar respiră spontan și cu măscuță de oxigen.Deci este în continuare pe mască de oxigen, s-a trezit, a plâns, privește, să sperăm că după un consult neurologic care va fi făcut în cursul zilei de azi (vineri-n.r.), să avem și un rezultat pozitiv din punct de vedere neurologic.Nu putem spune că este în afara oricărui pericol. El este în continuare în terapie intensivă, este în continuare supravegheat de către colegii mei de la erapie Intensivă, vor ajusta tratamentul în funcție de starea lui, consultul, dacă sesizează ceva, probabil că va adăuga cev în tratamentul lui. Starea critică se menține până când el se rezolvă pulmonar, până când va fi mai bine pulmonar. Deocamdată are probleme respiratorii, adică este exact ca un copil care nu îl auzi că respiră frumos, sunt anumite sunete, semne, respiră oarecum mai greu. Faptul că a fost detubat este un lucru foarte bun”, a declarat, vineri, purtătorul de cuvânt al Spitalului Grigore Alexandrescu, Raluca Alexandru.

Medicul a mai precizat că părinții copilului au venit în fiecare zi să îl vadă.

Copilul a stat, marți, peste 10 ore pe jumătate în apă, într-o fântână, la peste 16 metri adâncime, fiind scos de pompieri cu ajutorul unor tije.

Parchetul de pe lângă Judecătoria Roșiorii de Vede a deschis un dosar de cercetare penală pentru vătămare corporală din culpă, iar mama și bunica micuțului au fost deja audiate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Cum ne ajută citricele să ne reglăm emoțiile?