Prima pagină » Știri » Corupție la BAC 2013: profesori și directori de licee din Buzău, audiați la Parchet

Corupție la BAC 2013: profesori și directori de licee din Buzău, audiați la Parchet

Corupție la BAC 2013: profesori și directori de licee din Buzău, audiați la Parchet
Corupție la BAC 2013: profesori și directori de licee din Buzău, audiați la Parchet

Potrivit unor surse judiciare, anchetatorii au făcut mai multe percheziții, miercuri dimineață, la locuințele unor cadre didactice și ale unor directori de licee din județul Buzău.

În urma descinderilor, cei vizați au fost ridicați și duși la audieri, la Parchetul Tribunalului Buzău.

Potrivit reprezentanților Parchetului, în această cauză „se fac cercetări față de mai multe cadre didactice care au făcut parte din Comisia de bacalaureat din sesiunea august-septembrie 2013 și care au avut calitatea de profesori corectori”, aceștia fiind acuzați de abuz în serviciu și fals în înscrisuri oficiale.

Sesiunea examenului de bacalaureat din august-septembrie 2013 a fost organizată la Liceul cu program sportiv din municipiul Buzău, care a fost Centrul de Evaluare Zonală din județ.

Acest dosar a fost disjuns din cel în care fostul director al liceului din Vernești Viorel Mirițescu a fost trimis în judecată după ce ar fi bătut un tânăr care l-a denunțat pentru că i-ar fi cerut mită să-l ajute să promoveze bacalaureatul.

Fostul director al Liceului Teoretic Vernești Viorel Mirițescu, secretarul-șef al unui liceu buzoian Mărioara Milea, Stoicescu Adrian și Stoicescu Marian au fost trimiși în judecată de procurorii buzoieni, fiind acuzați de trafic de influență, complicitate la trafic de influență, loviri și alte violențe și lipsire de libertate în mod ilegal.

Potrivit anchetatorilor, în cursul anului 2013, Viorel Mirițescu, la acea dată director la Liceul Tehnologic din comuna Vernești, a primit, printr-un intermediar, o sumă de bani de la o persoană pentru a interveni în vederea promovării de către acea persoană a examenului de bacalaureat din sesiunea august-septembrie 2013. De asemenea, Mirițescu a primit de la o altă persoană o sumă de bani pentru a-i facilita promovarea probei de matematică la examenul de bacalaureat din aceeași sesiune.

În luna noiembrie 2014, Mirițescu a agresat fizic persoana care îi remisese suma de bani prin intermediar, producându-i leziuni care au necesitat îngrijiri medicale. Totodată, el a împiedicat acea persoană să părăsească locul în care se afla.

În luna august 2014, inculpata Mărioara MIlea, secretar șef la o instituție de învățământ din municipiul Buzău, a pretins și primit bani de la unul din candidații la bacalaureat, pentru a interveni pe lângă profesorii corectori în scopul promovării probei la disciplina de limba și literatura română a examenului din sesiunea august-septembrie 2014.

Inculpatul Stoicescu Marian a pretins, în anul 2013, bani de la aceeași persoană – candidat la susținerea examenului de bacalaureat din sesiunea august-septembrie 2013, susținând că va interveni prin Viorel Mirițescu pentru promovarea probelor, iar inculpatul Stoicescu Adrian i-a dat lui Mirițescu suma de bani primită de la acel candidat.

În același mod, Stoicescu Adrian a primit de la un alt candidat o sumă de bani, lăsând să se înțeleagă că poate interveni pentru obținerea unei note de promovare la disciplina matematică de la examenul de bacalaureat din aceeași sesiune.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un eveniment misterios în Antarctica a eliberat carbonul care a încălzit Pământul