Prima pagină » Știri » COVID. Răsturnare de situație în cazul fostului ofițer MAI care ar fi mințit că a călătorit în Israel. Crede că a luat virusul din România!

COVID. Răsturnare de situație în cazul fostului ofițer MAI care ar fi mințit că a călătorit în Israel. Crede că a luat virusul din România!

COVID. Răsturnare de situație în cazul fostului ofițer MAI care ar fi mințit că a călătorit în Israel. Crede că a luat virusul din România!
AVERTISMENT. OMS: Noul coronavirus nu și-a pierdut din putere

Fostul ofiţer MAI, pacientul 17 de la Spitalul Gerota, care ar fi minţit că a călătorit în Israel şi a infectat zeci de medici şi alte persoane, a fost audiat de anchetatori.

Bărbatul le-a spus anchetatorilor că el se consideră nevinovat şi crede că s-a infectat cu Covid-19 în România, potrivit unor surse judiciare, citate de MEDIAFAX.

Zeci de medici şi membri ai familiei sale au fost infectate de fostul ofiţer MAI. Spitalul Gerota a fost în carantină din cauza numărului mare de bolnavi infectaţi cu noul coronavirus. La începutullunii aprilie a fost ridicată măsura.

A fost deschis şi un dosar penal la Parchetul General

Oficialii Spitalului Gerota care aparţine Ministerului Afacerilor Interne (MAI), au transmis, în luna martie, clarificări cu privire la pacientul care a fost diagnosticat cu coronavirus, precizând că ofiţerul a semnat, la internarea în spital, un formular în care anunţa că nu a călătorit în străinătate.

Bărbatul are 60 de ani, este ofiţer în rezervă.

FOSTUL OFIȚER MAI care a mințit autoritățile a rămas cu sechele pulmonare de la coronavirus

Fostul ofiter MAI Nelu Lupu, care a mințit că nu a călătorit în străinatate și a infectat zeci de persoane cu COVID-19, a rămas cu sechele pulmonare și are nevoie de un aparat de oxigen.

„El a avut o formă severă de infecție cu COVID-19, motiv pentru care există niște sechele pulmonare, adică niște complicații respiratorii cronice și o să urmeze o evaluare ulterioară pe partea pneumologică. Deocamdată, el se află în autoizolare”, a spus Adrian Marinescu, medic infecționist, pentru Știrile TVR.„El a avut o formă severă de infecție cu COVID-19, motiv pentru care există niște sechele pulmonare, adică niște complicații respiratorii cronice și o să urmeze o evaluare ulterioară pe partea pneumologică. Deocamdată, el se află în autoizolare”, a spus Adrian Marinescu, medic infecționist, pentru Știrile TVR.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SUA și Israel au lansat atacuri asupra Iranului. Piața energiei în șoc: Iranul închide Strâmtoarea Ormuz
Digi24
Cine i-ar putea lua locul ayatollahului Ali Khamenei, dacă ar fi ucis în atacurile israeliene
Cancan.ro
Pensiile cresc cu 180 lei pe lună, pentru acești pensionari din România, de la 1 ianuarie 2027
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
Mediafax
Coloană de fum observată în Dubai, după ce Emiratele spun că au interceptat rachete iraniene
Click
Rețeta grecească de post care face furori. Cartofi și dovlecei mai gustoși ca orice friptură!
Digi24
VIDEO „Am pierdut două apartamente”. Tot mai multe orașe din România declară război păcănelelor. Ce spun dependenții de jocuri de noroc
Cancan.ro
A semnat cu Antena 1 după ce a demisionat de la postul concurent, în februarie 2026! Lovitură în televiziune!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video cu momentul dramatic în care un tramvai plin cu pasageri deraiază în Milano: 2 morți, 54 de răniți
Descopera.ro
De ce neanderthalienii colecționau cranii cu coarne?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Sângele centenarilor oferă indicii despre mecanismele longevității