Prima pagină » Cu Gândul La Animale » #cugandullaanimale. Imagini greu de privit: Cal viu, târât prin pădure și lăsat ca momeală pentru urși – VIDEO

#cugandullaanimale. Imagini greu de privit: Cal viu, târât prin pădure și lăsat ca momeală pentru urși – VIDEO

#cugandullaanimale. Imagini greu de privit: Cal viu, târât prin pădure și lăsat ca momeală pentru urși - VIDEO
Poliția Bistrița-Năsăud a început o anchetă după ce pe Facebook au apărut mai multe imagini în care apare un cal târât prin pădure, ca momeală pentru urși.

Polițiștii bistrițeni fac cercetări într-un dosar penal de „rănirea și schingiuirea animalelor”, după ce pe Facebook au fost publicate de un ONG o serie de imagini care arătau cum un cal este maltratat.

Incidentul a fost filmat la finele săptămânii trecute, în comuna Romuli, în Parcul Național Munții Rodnei, pe raza unui fond de vânătoare.

Reprezentanții ONG-ului au anunțat că este vorba de un cal „lăsat momeală” pentru urși, târât prin pădure.

VIDEO AICI

„Parcul Național Munții Rodnei, 7 septembrie 2019, comuna Romuli. Cal viu torturat, legat și târât în pădure. (…) Autorii ar fi membri ai unei asociații de vânătoare (…) care au dus calul în pădure drept momeală pentru a vâna urși. (…) Rugăm Poliția Română să investigheze de urgență acest caz absolut revoltător, să prindă făptașii, să aplice pedepsele maxime prevăzute de lege”, au scris pe Facebook reprezentanții ONG-ului respectiv.

După ce imaginile au fost făcute publice, polițiștii bistrițeni au început ancheta.

Polițiștii au identificat persoanele implicate și fac în continuare cercetări, urmând ca la finalizarea acestora să fie dispuse măsurile legale.

Gândul a lansat campania „Cu gândul la animale” prin care își propune să facă din România un loc mai bun pentru necuvântătoare. Vrem să tragem un semnal de alarmă asupra abuzului împotriva animalelor, dar și să-i aducem în prim-plan pe cei care le iubesc și au grijă de ele.

Foto: captură din video

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe