Prima pagină » Știri » Cursă pe BICICLETE pe un traseu de O MIE de kilometri pentru Centenarul România 100

Cursă pe BICICLETE pe un traseu de O MIE de kilometri pentru Centenarul România 100

Cinci timișoreni, printre care doi pompieri, au plecat, sâmbătă, într-o cursă pe biciclete de aproximativ o mie de kilometri, cu scopul de a marca Centenarul România 100 și Timișoara - Capitală Culturală Europeană, transmite corespondentul MEDIAFAX.

O echipă formată din cinci bicicliști din Timișoara a hotărât să marcheze anul Centenarului și faptul că orașul de pe Bega va fi Capitală Culturală Europeană în anul 2021 într-un mod inedit.

Astfel, sâmbătă dimineața, doi pompieri, Alin Vicol și Ovidiu Maxin, împreună cu trei prieteni, au plecat într-o cursă pe biciclete de aproximativ o mie de kilometri. Plecarea a avut loc din fața sediului Inspectoratului pentru Situații de Urgență Timiș, iar cursa va dura zece zile.

„Acest proiect are ca scop promovarea Centenarului România 100 și bineînțeles promovarea orașului Timișoara ca și Capitală Europeană a Culturii. Ideea de a organiza această cursă ne-a venit în primăvara acestui an. Am așteptat să treacă perioada verii, cu căldurile, iar astăzi, în data de 1 septembrie, am decis să pornim în tur. Am plecat din Timișoara pe ruta Arad – Salonta, unde ne oprim să dormim. De acolo plecăm la Băile Felix, unde ne vom opri să facem o baie, continuăm prin Satu Mare, sperăm să ajungem și la Vișeu de Sus, să ne plimbăm cu Mocănița, dacă vom avea voie să urcăm cu bicicletele. Apoi vom ajunge la Alba Iulia, Deva și ne întoarcem la Timișoara în cel mult zece zile, dacă vremea ține cu noi. Prin această acțiune vrem și să încurajăm tinerii din Timișoara să pedaleze”, a afirmat Ovidiu Maxin, pompier în cadrul ISU Timiș.

Săptămâna trecută, peste 100 de pompieri s-au plimbat cu bicicletele, la Timișoara, pe un traseu de aproximativ 12 kilometri, pentru a atrage voluntari în cadrul instituției.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac terestru în Iran? Armata SUA caută companii care pot furniza rapid buncăre prefabricate
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Andreea Popescu, mesaj TRANȘANT după ce Rareș Cojoc a luat o nouă medalie de aur: '4 ani de terapie'
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
„Mi-am cumpărat deja un al doilea apartament”. O femeie surprinsă de prețurile mici și cheltuielile ascunse din imobiliarele spaniole
Mediafax
Agenția Națională pentru Sport anunță o mare performanță: România cucerește templul dansului sportiv mondial
Click
Ce salariu are un bucătar român pe un vas: „Scopul e să strâng bani pentru un apartament”
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Cine va câștiga Survivor 2026? Am întrebat Inteligența Artificială. Ce nume ne-a dat și de ce
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Zilele Pământului devin mai lungi, iar de vină ar fi chiar oamenii