Prima pagină » Știri » Dificultăți în aducerea Luminii Sfinte la Mitropolia Sibiului. Aeronava nu a putut ateriza din cauza condițiilor meteo nefavorabile

Dificultăți în aducerea Luminii Sfinte la Mitropolia Sibiului. Aeronava nu a putut ateriza din cauza condițiilor meteo nefavorabile

Dificultăți în aducerea Luminii Sfinte la Mitropolia Sibiului. Aeronava nu a putut ateriza din cauza condițiilor meteo nefavorabile
Aeronava care aducea Lumina Sfântă de la Ierusalim, pentru credincioșii din Mitropolia Ardealului, nu a putut ateriza, sâmbătă seara, la Sibiu din cauza ploii puternice. Avionul care a plecat din București a fost redirecționat către Cluj, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Zeci de preoți din județele Sibiu, Hunedoara și Alba au venit, sâmbătă seara, în Aeroportul Sibiu, unde ar fi trebuit să aterizeze aeronava de mici dimensiuni care aducea Lumina Sfântă de la Ierusalim, însă avionul nu a putut ateriza.

Din cauza plafonului de nori prea coborât, aeronava fiind direcționată către Cluj.

Mitropolitul Ardealului, ÎPS Laurențiu Streza, care aștepta Lumina Sfântă în Aeroportul Sibiu, a declarat că, la Mitropolie, va ajunge o delegație de la Brașov, pe cale rutieră, care a luat Lumina Sfântă de la delegația care a aterizat pe Aeroportul „Henri Coandă”.

„Avionul aterizează la Cluj și din CLuj o să vină pentru celelalte eparhii, pentru Alba și Deva. O să se întâlnească pe drum, la Alba Iulia sau la Teiuș. Cei de la Brașov au adus cu mașina de la București, iar în două ore sunt la mine, în Sibiu. Sibiul va avea Lumină Sfântă. Noi avem păstrată de anul trecut în Catedrală Lumină, dar va veni delegația și cu Lumină de anul acesta”, a declarat ÎPS Laurențiu Streza.

În Sibiu este cod galben de ploi, până duminică dimineața la ora 4.00.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
PUTIN și Trump, convorbire de 90 de minute. Ce au discutat
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
Câți lei primește un profesor supraveghetor la Bacalaureat 2026, pe zi
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Ne va distruge inteligența artificială? Ion Stoica, românul care controlează infrastructura AI globală, dărâmă mitul apocalipsei
Mediafax
TRUMP, în centrul atenției la summitul NATO. Ce STRATEGIE are Rutte
Click
Locul din România pe care Dan Negru îl recomandă tuturor. Are o istorie aparte: „Mi-ar fi plăcut să fie plin de turiști”
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Ramona Olaru, Cristina Ștefania și Lora au încins atmosfera. Top 25 dive care și-au etalat bijuteriile
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Britanicii recomandă această Dacia Duster la mâna a doua: Are tracțiune 4×4 și costă mai puțin de 6.000 de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Cele două competențe care contează tot mai mult pe piața muncii de astăzi