Prima pagină » Știri » Dinu Patriciu devine cel mai bogat român în urma vânzării Rompetrol către KazMunaiGaz

Dinu Patriciu devine cel mai bogat român în urma vânzării Rompetrol către KazMunaiGaz

Știri
Omul de afaceri Dinu Patriciu, proprietarul grupului Rompetrol, a devenit cel mai bogat român după vânzarea unui pachet de 75% din acțiunile grupului, pentru 2,7 miliarde dolari, depășind astfel averile estimate ale primilor doi clasați în top 300 Capital - Ion Țiriac și Iosif Constantin Drăgan.

Omul de afaceri Dinu Patriciu, proprietarul grupului Rompetrol, a devenit cel mai bogat român după vânzarea unui pachet de 75% din acțiunile grupului, pentru 2,7 miliarde dolari, depășind astfel averile estimate ale primilor doi clasați în top 300 Capital – Ion Țiriac și Iosif Constantin Drăgan.

Dinu Patriciu, președintele și proprietarul grupului Rompetrol, înregistrat în Olanda, a vândut 75% din acțiuni, pentru 2,7 miliarde de dolari, către compania petrolieră de stat KazMunaiGaz din Kazahstan, care și-a anunțat în urmă cu câteva luni intenția de a intra pe piața europeană.

Firma elvețiană Rompetrol Holding, controlată de Patriciu, va păstra 25% din acțiunile grupului Rompetrol, iar Patriciu va rămâne în continuare președinte și director general.

În clasamentul realizat de Capital în noiembrie 2006, Dinu Patriciu apărea pe poziția a opta, cu o avere estimată la 550-600 milioane de dolari, în timp ce primul clasat, Iosif Constantin Drăgan, apărea cu o avere de 1,3-1,6 miliarde de dolari.

Cu cele 2,7 miliarde de dolari încasate de la compania din Kazahstan, Patriciu va trece astfel în fruntea clasamentului, înaintea lui Ion Țiriac (creditat în noiembrie 2006 cu 1,2-1,5 miliarde dolari), Iosif Constantin Drăgan, Gigi Becali, Sorin Ovidiu Vântu, familiei Păunescu și fraților Micula.

Anul trecut, Dinu Patriciu se număra și printre cei nouă români care au intrat în Topul 100 al celor mai bogați est-europeni, întocmit de revista poloneză "Wprost", situându-se pe locul 76, cu o avere de 650 milioane de dolari. De asemenea, Patriciu ar putea intra și în topul Forbes al celor mai bogați oameni ai planetei, în zona locului 270. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Poate Maia va deveni într-o zi președinta României”. Maia Sandu, întrebată din nou despre unirea Republicii Moldova cu România
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate