Prima pagină » Știri » Doi primari și un viceprimar PDL, cercetați întrucât ar fi împiedicat oamenii să vină la referendum

Doi primari și un viceprimar PDL, cercetați întrucât ar fi împiedicat oamenii să vină la referendum

Doi primari și un viceprimar PDL, cercetați întrucât ar fi împiedicat oamenii să vină la referendum
Doi primari și un viceprimar PDL din județul Bistrița-Năsăud sunt cercetați penal de Parchetul Judecătoriei Năsăud, fiind acuzați că ar fi împiedicat mai mulți oameni să voteze la referendumul din 29 iulie, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Doi primari și un viceprimar PDL din județul Bistrița-Năsăud sunt cercetați penal de Parchetul Judecătoriei Năsăud, fiind acuzați că ar fi împiedicat mai mulți oameni să voteze la referendumul din 29 iulie, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Primarul din localitatea Parva, Ioan Strugari, și cel din comuna Runcu Salvei, Anchidim Pavelea, precum și viceprimarul din Runcu Salvei, Vasile Pop, toți trei membri PDL, sunt cercetați penal de procurori.

Totodată, Parchetul Judecătoriei Beclean a deschis două dosare penale, unul în care cercetează mai multe persoane din Beclean și Figa pentru vot multiplu, iar altul în care sunt cercetați primarul comunei Chiuza Grigore Bradea (PSD) și viceprimarul Ioan Plăian (PNL) sub acuzația că ar fi violat secretul votului.

Procurorul Angela Sîngeorzan, purtătorul de cuvânt al Parchetului Tribunalului Bistrița-Năsăud, a declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX, că pe numele celor trei au fost depuse plângeri penale, fiind acuzați că ar fi convins mai mulți cetățeni din comunele lor să nu se prezinte la vot la referendum.

„Sunt plângeri pe numele celor trei persoane – Ioan Strugari din Parva, Anchidim Pavelea și Vasile Pop din Runcu Salvei sub acuzația că ar fi împiedicat lumea să vină la vot faptă prevăzută și de art. 54 alineatul 1 din Legea 3/2000. Cei trei sunt cercetați de Parchetul Judecătoriei Năsăud. De asemenea, Parchetul de pe lângă Judecătoria Beclean are în lucru două dosare, unul vizând votul multiplu al unor cetățeni din Figa și Beclean, iar altul care vizează pe Grigore Bradea și Ioan Plăian din Chiuza care ar fi violat secretul votului intrând în cabine cu unii cetățeni”, a declarat procurorul Angela Sîngerzan.

Contactat telefonic, primarul comunei Runcu Salvei, Anchidim Pavelea, a declarat corespondentului MEDIAFAX că acuzațiile care i se aduc lui și viceprimarului sunt neîntemeiate.

„Cum să împiedic eu sau viceprimarul oamenii să meargă la vot? La Runcu Salvei, USL are un electorat constant, de circa 100 de persoane. La referendum au votat 87, cam același număr de voturi l-a avut USL și la locale. Nu mai mult. Nu mi s-au adus la cunoștință acuzațiile, nu știu cine le-a formulat. Tot ce am aflat este că a fost o doamnă din București care are rude la Runcu Salvei și care dădea telefoane în ziua referendumului nemulțumită că nu venea lumea la vot. E posibil ca ea să fi făcut sesizare, dar fără temei”, a declarat Anchidim Pavelea.

În comuna Runcu Salvei a fost cea mai mică rată de participare la vot la referendum, respectiv 8,26%, dintre cei 1.052 de alegători înscriși pe listele electorale, doar 87 participând la vot.

La rândul său, primarul comunei Parva, unde participarea la vot a fost de 13,17%, a declarat corespondentului MEDIAFAX că în ziua referendumului nu a fost în localitate până la ora 17.00.

„Au venit niște rude la mine și am plecat din localitate. M-am întors pe la 17.00 și am stat în Primărie cu reprezentanții PNL, PC și PSD. A sunat doamna prefect Ani Bob și m-a întrebat dacă sunt ceva probleme și am coborât atunci din Primărie ca să văd ce se întâmplă. M-a văzut fostul primar Gheorghe Stelian (PSD) și dânsul a sunat repede la Poliție că împiedic lumea să vină la vot. A venit un echipaj, a luat declarații de la toți cei de acolo. Reprezentanții PNL, PC și PSD nu au confirmat. Am crezut că s-a terminat toată povestea. Nu înțeleg de ce am acum dosar penal”, a declarat primarul din localitatea Parva, Ioan Strugari.

Primarul comunei Chiuza, Grigore Bradea (PSD) a declarat, de asemenea, că „este o aberație” tot ce se întâmplă.

„Viceprimarul Ioan Plăian (PNL) s-a dus în secția de votare să ducă o sticlă cu apă și mâncare soției lui care făcea parte din birou. S-a făcut sesizare, nu știu de către cine, am fost și eu chemat la Poliție să dau declarație dacă i-am dat viceprimarului atribuții. E o aberație ce se întâmplă. Nu înțeleg de ce am dosar penal”, a declarat el.

În comuna Chiuza, la referendum au participat 60% din localnicii cu drept de vot.

La referendumul pentru demiterea președintelui suspendat Traian Băsescu, în județul Bistrița-Năsăud a votat 35,78% din populația înscrisă pe listele electorale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cercetătorii români au descoperit o bacterie rezistentă la 10 antibiotice în Peștera Scărișoara