Prima pagină » Știri » Doi români au forțat intrarea în țară, fugind de controlul vamal. Când i-au prins, polițiștii au descoperit o avere furată asupra unui pasager

Doi români au forțat intrarea în țară, fugind de controlul vamal. Când i-au prins, polițiștii au descoperit o avere furată asupra unui pasager

Doi români au forțat intrarea în țară, fugind de controlul vamal. Când i-au prins, polițiștii au descoperit o avere furată asupra unui pasager
Un bărbat din județul Constanța și concubina sa, ghid turistic într-un autocar care venea de la Istanbul, sunt cercetați după ce au luat de la șoferul turc al autocarului 55.000 de euro și au încercat să evite controlul de frontieră la intrarea în țară, intrând cu mașina în viteză pe altă arteră.

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu, polițiștii de frontieră au fost sesizați, luni, în jurul orei 19.00, de către un cetățean turc, în vârstă de 29 de ani, șofer al unui autocar aparținând unei firmei de transport de persoane, despre faptul că pe teritoriul Bulgariei, la aproximativ 50 de kilometri de Ruse, ghidul autocarului i-a furat 55.000 de euro, urcându-se apoi într-un autoturism cu care a pornit către România.

Două ore mai târziu, la intrarea în țară s-a prezentat un autoturism al cărui șofer, în momentul controlului de frontieră, a demarat în viteză pe altă arteră de trafic, acroșând cu partea stânga-față un stâlp al copertinei, și a încercat astfel să treacă frontiera fără a i se face verificările specifice.

Echipaje ale Poliției de Frontieră au pornit în urmărirea mașinii, aceasta fiind blocată în trafic, la aproximativ 5 kilometri de Giurgiu, la intrarea în comuna Oinacu.

În autoturism se aflau un bărbat în vârstă de 45 de ani și concubina sa, de 34 de ani, ambii din județul Constanța, asupra femeii fiind descoperită suma de 35.000 de euro, iar în geanta acesteia ceilalți 20.000 de euro.

Ea a declarat că a plănuit cu concubinul său ca acesta să urmărească autocarul firmei unde femeia era angajată ca ghid, știind că urma să primească o sumă importantă de bani pe care să o treacă, fără a o declara, prin punctul de trecere a frontierei.

Luni, femeia a primit de la șoferul autocarului 55.000 de euro, pe care i-a ascuns pe corp și în geanta sa. Ajungând într-o parcare din Bulgaria și profitând de neatenția șoferului, ea s-a urcat în autoturismul condus de concubinul său și au plecat către România. Când au ajuns la Punctul de Frontieră Giurgiu Rutier, femeia l-a văzut pe șoferul autocarului și i-a spus concubinului să încerce să evite controlul de frontieră, pentru a nu fi prinși.

Cei doi sunt cercetați penal pentru intrare în țară prin trecere ilegală a frontierei de stat a României, cei 55.000 de euro fiind ridicați de polițiștii de frontieră pentru continuarea cercetărilor.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marea Neagră înaintează pe Dunăre. Apa sărată poate ajunge la 25 km în interiorul Deltei. Pericol pentru apa potabilă
Digi24
Vladimir Kliciko, mesaj sfâșietor după moartea lui Hayden Panettiere. Ce a spus despre relația lor
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
„Fac pariu că o să legalizeze drogurile”
Click
Coreeanul care și-a lăsat țara natală pentru România. Ce afacere inedită a pus pe picioare în Prahova
Digi24
Un elvețian a intrat în România cu o mașină de 200.000 de euro. Polițiștii de frontieră l-au urmărit și i-au confiscat-o
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza, apariție fără inhibiții la 56 de ani! Ținuta din plasă care a atras toate privirile. Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Câinii pot „citi” emoțiile oamenilor. Creierul lor distinge chiar și supărarea