Prima pagină » Știri » Dosar „greu”: Povestea de dragoste dintre o tânără din Onești și un pensionar american, anchetată de procurori

Dosar „greu”: Povestea de dragoste dintre o tânără din Onești și un pensionar american, anchetată de procurori

Dosar „greu
Povestea de dragoste dintre o tânără din Onești și un pensionar american bogat este anchetată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Brașov după ce bărbatul din Florida a transferat sute de mii de dolari în contul iubitei sale, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Relația dintre tânăra din Onești și pensionarul american a avut un traseu neașteptat, trecând pe la Oficiul de Spălare a banilor și oprindu-se la Parchetul de pe lângă Tribunalul Brașov, unde se află un dosar în curs de cercetare. Totul a plecat de la sumele mari de bani pe care americanul din Florida le-a depus în contul iubitei, demers care a atras atenția autorităților. Procurorii spun că este un „dosar greu”, care vizează sume de ordinul a sute de mii de dolari și necesită cooperare internațională.

Tânăra din Onești a atras atenția asupra sa după ce a început să primească de la americanul întâlnit într-un centru de masaj, sume mari de bani. Deși bărbatul era căsătorit și are mai mulți copii, relația ar fi evoluat până la momentul în care cei doi ar fi vrut să locuiască împreună și ar fi dorit să cumpere un apartament. Tânăra a avut în conturi aproape 600.000 de dolari, situație care a ridicat suspiciuni la Oficiul de Spălare a banilor, care a deschis o anchetă, iar apoi a trimis materialele la Parchetul de pe lângă Tribunalul Brașov.

„Dosarul este în faza de urmărire, deci nu putem dezbate date de fond. Pe activități desfășurate, acestea au fost multe. Este un dosar greu pentru că este o chestiune de cooperare internațională, iar Statele Unite nu sunt o țară care să răspundă ușor la solicitările oficiale venite din România. Prin urmare, în momentul de față suntem în așteptarea unui răspuns oficial – nu ne putem baza pe documentele unui avocat. Dosarul a fost deschis anul trecut, în toamnă, în urma unei sesizări venite de la Oficiul de Spălare a Banilor, o instituție foarte serioasă, care face analize financiare înainte de a sesiza parchetele și analize care au la bază inclusiv un schimb de informații cu autoritățile din statul din care provin banii. Ei au lucrat temeinic înainte de a trimite materialele la Parchetul de pe lângă Tribunalul Brașov. Noi le-am preluat, am administrat o serie de activități de probațiune, inclusiv percheziții, s-a luat și măsura asiguratorie și probabil persoana în cauză simte că îi este îngrădit dreptul de a folosi acei bani”, a declarat prim-procurorul Claudiu Constantin Sandu, de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Brașov, pentru corespondentul MEDIAFAX.

El a mai precizat că cercetările din dosar vor continua, dar la momentul de față sunt blocate de așteptarea răspunsului din partea autorităților americane.

Foto: 123RF

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Inteligența artificială ajunge în sala de examen. Profesorii se confruntă cu o nouă PROVOCARE
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Sesizare penală după controlul la complexul Cosmopolis: Ministrul Mediului reclamă un „atentat la sănătatea publică”
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
TRAGEDIA prin care a trecut Anca Serea. Motivul pentru care primul ei soț a murit la doar 36 de ani
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Versurile muzicii pop au devenit tot mai întunecate din punct de vedere moral. Ce spune asta despre societate?