Prima pagină » Știri » După ce a băut, s-a urcat la volan și a ieșit pe DN1. La scurt timp, a provocat un accident groaznic – UPDATE

După ce a băut, s-a urcat la volan și a ieșit pe DN1. La scurt timp, a provocat un accident groaznic – UPDATE

După ce a băut, s-a urcat la volan și a ieșit pe DN1. La scurt timp, a provocat un accident groaznic - UPDATE
O persoană a murit și o alta a fost rănită grav în urma unui accident rutier produs, miercuri dimineață, pe DN 1, în comuna clujeană Căpușu Mare, primele informații arătând că un șofer băut a lovit cu mașina autoturismul din față, proiectându-l pe contrasens, în altă mașină.

UPDATE: Autorul accidentului cu un mort și un rănit este polițist de frontieră și ar fi fost băut

Autorul accidentului produs, miercuri, pe DN 1, în comuna clujeană Căpușu Mare și soldat cu un mort și un rănit grav este un tânăr de 25 de ani care lucrează la Poliția de Frontieră Cluj, surse din rândul anchetatorilor spunând că alcooltestul a indicat 0,53 miligrame de alcool pur în aerul expirat.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliției de Frontieră, Fabian Bădilă, bărbatul care a provocat accidentul este angajat al Poliției de Frontieră Cluj și se afla în timpul liber.

„Este vorba despre un coleg al nostru, care a fost implicat dimineață (miercuri dimineață – n.r.) într-un accident rutier în județul Cluj, însă nu se afla în timpul orelor de serviciu, acesta a ieșit din tură marți dimineață. Am înțeles că se afla sub influența băuturilor alcoolice, iar dacă se va dovedi că este așa, va plăti pentru asta. Cercetările sunt făcute de polițiștii de la Serviciul Rutier, iar în funcție de rezultatul anchetei vom lua și noi măsurile care se impun”, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, Fabian Bădilă.

Surse din rândul anchetatorilor au declarat, de asemenea, corespondentului MEDIAFAX, că imediat după impact șoferul în vârstă de 25 de ani, care ar fi provocat accidentul, a fost testat cu alcooltestul, rezultatul fiind de 0,53 miligrame alcool pur în aerul expirat.

Potrivit surselor citate, șoferul a fost dus la Unitatea de Primiri Urgențe, unde i-au fost recoltate probe de sânge pentru stabilirea cu exactitate a alcoolemiei.

Accidentul a avut loc miercuri dimineață, pe DN 1, în comuna clujeană Căpușu Mare.


Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliției Județene Cluj, Carmen Jucan, accidentul a fost provocat de un șofer care circula în comuna Căpușu Mare, dinspre Cluj-Napoca spre Huedin, și care a lovit autoturismul din fața sa, pe care l-a proiectat pe contrasens. Mașina ajunsă pe contrasens a lovit un alt autovehicul care circula regulamentar.

În urma impactului, o persoană și-a pierdut viața, iar o alta a fost grav rănită.

Jucan a precizat că persoana decedată este șoferul mașinii care a fost proiectată pe contrasens, iar persoana rănită grav este din cealaltă mașină care circula regulamentar.

Conform sursei citate, primele cercetări arată că șoferul care a provocat accidentul era băut, acestuia fiindu-i prelevate probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei.

În urma accoidentului, circulația pe DN 1, între Cluj-Napoca și Huedin, a fost blocată timp de aproximativ 40 de minute.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod galben de vânt puternic în nouă județe și în Capitală
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Sfântul Nicolae și Legenda lui Moş Nicolae. Ce nume se sărbătoresc azi
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Mitul sincronizării menstruale: de ce încă persistă o idee infirmată de știință