Prima pagină » Știri » EDUCAȚIE. Părerea unui elev despre școala online: „Lecţiile sunt plictisitoare, zici că te uiţi la un videoclip pe YouTube”

EDUCAȚIE. Părerea unui elev despre școala online: „Lecţiile sunt plictisitoare, zici că te uiţi la un videoclip pe YouTube”

EDUCAȚIE. Părerea unui elev despre școala online: „Lecţiile sunt plictisitoare, zici că te uiţi la un videoclip pe YouTube”
Sursă FOTO; Unsplash.com

Orarul şcolar este respectat, dar lecţiile de acasă nu mai sunt interactive. Un elev spune că lecţiile sunt plictisitoare, copiii văd, pur şi simplu, un ecran negru şi nu inspiră interes. Şcoala online are şi avantaje: elevii găsesc mai mult timp pentru ei, iar unii s-au apucat de sport.

Bucătăria sau dormitorul sunt noile săli de clasă. Cusurile încep, ca de obicei, dimineaţa, doar că acum nu mai sunt interactive, iar plictiseala îi copleşeste pe elevi.

Naomi este elevă în clasa a XI-a şi abia aşteaptă să revină la şcoală. Orele online nu sunt pe placul ei.

„În clasă înţelegeam mai bine lecţia decât pe online”, spune Naomi Jinga.

Eleva este de părere că şcoala online este „mai plictisitoare, pentru că dacă profesorul vorbeşte într-una elevul nu este atent, nu îi captivează atenţia. Zici că te uiţi la un videoclip pe Youtube“.

Nu doar de orele interactive îi este dor, ci şi de colegi.

„De colegi şi de pauzele în care stăteam şi interacţionam cu colegii mai mult. Fac sport, că înainte ziceam că nu am timp să fac sport”, a mai spus Naomi.

Aceeaşi părere despre şcoala online o are şi Lisiana.

„Îmi place că pot să îmi organizez mai bine timpul, dar pe de altă parte e naşpa, că nu mai pot să îmi văd colegii, nu mai pot să fac diferite activităţi în pauză. Acum parcă e mai plictisitor, văd pur şi simplu un ecran negru şi nu îmi inspiră un interes”, mărturiseşte Lisiana Jinga, elevă în clasa a X-a.

Elevii vor reveni la şcoală abia din toamnă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
TikTok anunță un megaproiect în Brazilia